Orkanen Sandy, der har medført omfattende ødelæggelser og kostet flere liv på den amerikanske østkyst, har nu også ramt Mitt Romneys præsidentvalgkamp.
Det er en udtalelse om landets offentlige kriseberedskab, som Romney kom med i en TV-debat på CNN under sommerens republikanske primærvalgkamp, der nu skaber problemer for præsidentkandidaten.
Under debatten blev Romney spurgt, hvorvidt man burde lade staterne overtage den koordinerende indsats under for eksempel orkaner og jordskælv og dermed tage opgaven ud af hænderne på det offentlige civilberedskab Federal Emergency Management Agency, i USA blot kaldet FEMA.
Romney var ikke i tvivl og sagde:
- Absolut. Hver gang du har en mulighed for at tage noget fra den føderale regering og sende det tilbage til staterne, er det den rigtige beslutning. Og hvis du kan gå endnu længere og sende det tilbage til den private sektor, så er det endnu bedre, sagde han og fortsatte.
- I stedet for at overveje, hvad vi skal spare på i det føderale budget, skal vi stille det omvendte spørgsmål om, hvad vi bør beholde, sagde Romney.
FEMA blev oprettet i slutningen af 1970erne. Det træder til, når stater bliver erklæret i undtagelsestilstand, og de lokale myndigheder ikke selv kan klare den koordinerende opgave.
Romneys udtalelse er derfor pludselig blevet interessant i flere amerikanske medier, da netop FEMA hjælper til under den ødelæggende orkan Sandy, som har kostet mindst 16 personer livet i USA og Canada, efter den har ramt østkysten.
Kritikken af Romney er ikke udeblevet.
En leder i avisen New York Times kalder det for en »absurd ide« fra Romney. Avisen påpeger, at den seneste republikanske præsident, George Bush, nedprioriterede FEMA markant, og det fik alvorlige konsekvenser.
Således stod landet uden ordentlig koordinering ved de voldsomme ødelæggelser og mindst 1800 dødsfald, orkanen Katrina medførte i 2005.
- Organisationen blev bragt tilbage af præsident Obama, men ideologi gør stadig republikanerne blinde for dens værdi. Mange bryder sig ikke om ideen om gratis hjælp til fattige, eller de mener, at folk skal stå til ansvar for deres forkerte beslutninger, som i denne uge er det samme som at bo på østkysten, skriver avisen.
Historien bliver også vendt i flere andre amerikanske medier, hvor man debatterer, om udtalelsen kan få betydning for den resterende del af kandidatens kampagne hen mod valget.
Fra Romney-lejren forsøger man at mane kritikken i jorden ved at understrege, at kandidaten ikke har ønsket at nedlægge FEMA. Han ønsker blot, at staterne spiller en større rolle i krisehåndtering, har hans talskvinde Amanda Henneberg forklaret i en udtalelse, som flere medier bringer.
- Som førsterespondent er staterne i en bedre position til at tage hånd om de personer og samfund, som er påvirket, og til at styre resurser og assistance til de steder, hvor der er mest brug for det. Det inkluderer hjælp fra den føderale regering og FEMA, lyder det fra Romneys stab.