Selv om det er 34 år siden, at bankdirektør Varnæs, Ingeborg, hr. Schwann og alle de andre fra Korsbæk indtog de danske hjem, fortsætter Lise Nørgaards populære tv-serie ’Matador’ med at sætte rekorder.

I dag  har ’Matador’-folkeboksen med samtlige 24 afsnit på dvd været blandt de 10 mest solgte tv-serie-dvd’er i Danmark i præcis 100 uger på brancheorganisationen IFPI’s officielle hitliste.

Det er oven i købet helt usædvanligt. ’Matador’ fejrer 'jubilæet' på femtepladsen, men så sent som i sidste uge var ’Matador’ nummer et.

- Det havde ingen af os regnet med, da vi sendte 'Matador' første gang i 1978, siger 'Matador's mor, Lise Nørgaard til dr.dk og håber, at nyheden når op til de nu afdøde Erik Balling og Henning Bahs, der stod for instruktion og regi af danskernes mest populære tv-serie gennem tiderne.

Det er DR Multimedie og Sandrew Metronome, der har udgivet og stået for distributionen af boksen, og ’Matador’ er uden sammenligning også den bedst sælgende danske tv-serie nogen sinde.

Den seneste opgørelse viser, at der i april 2012 var solgt 3.621.000 dvd’er med serien i Danmark. På hver dvd er der to afsnit.

Derudover var der frem til 2005, hvor vhs-båndene havde deres storhedstid, solgt cirka en million vhs-bånd med serien.

- Jeg håber, at Erik Balling i sin himmel får et signal og kan skåle med Henning Bahs, der også var årsag til, at hele regiet blev så fantastisk, siger  Lise Nørgaard og hentyder dermed til seriens nu afdøde instruktør og scenograf.

Det pudsige med ’Matador’ er, at salget af serien er taget til, efterhånden som årene er gået. Det tog 27 år at sælge den første million vhs-videoer, mens det har taget otte år at sælge 3,6 millioner dvd’er. Dertil skal kommer salget i Norge og Sverige..