Det oplyser Vibeke Windeløv, producent på Zentropa, som laver Riget.

"Det berører mig meget, at Kirsten Rolffes er død," siger Vibeke Windeløv og fortsætter:

"Hun var et fantastisk menneske, morsom og med en enorm viljestyrke. Og så var hun i virkeligheden den, der fik sat danske skuespillere på film-verdenskortet. Hun fik utrolig meget berømmelse ude i verden for sin indsats i Riget.

Derfor synes jeg, det er lidt tidligt at tale om næste omgang af Riget og hendes optræden der. Men vi har en utrolig masse optagelser med hende og Ernst Hugo.

Og Lars von Trier skal nok få stykket noget spændende sammen, hvor vi på en eller anden måde både får Kirsten og Ernst Hugo at se," siger Vibeke Windeløv. Hun vil dog ikke afsløre helt præcist, hvordan det vil blive udført i praksis.

Riget 3 bliver ét langt afsnit på 110 minutter, og ifølge Vibeke Windeløv kommer vi til at se en masse nye ansigter, som ikke tidligere har optrådt i Riget.