Fransk finansminister tvivler på finanspagten
Frankrigs nye finansminister har bekræftet, at landets nye socialpolitiske regering ikke vil ratificere EUs finanspolitiske aftale, hvis ikke man får tilføjet et kapitel med vækstinitiativer.
Frankrigs nye finansminister har bekræftet, at landets nye socialpolitiske regering ikke vil ratificere EUs finanspolitiske aftale, hvis ikke man får tilføjet et kapitel med vækstinitiativer.
Den franske finansminister, Pierre Moscovici, siger, at Frankrig vil have vækstinitiativer med i EUs finanspolitiske aftale - den såkaldte finanspagt - ellers vil regeringen ikke godkende den som værende gældende.
Det skriver BBC.
EUs finanspagt har til formål at sikre regeringernes økonomi og holde en strammere styring af udgifterne for at nedbringe gælden. Den franske præsident, Francois Hollande fra socialistpartiet, kæmper dog for et større fokus på nøjsomhed og vækst, da nøjsomhed alene ikke vil løse eurozonens gældskrise, mener han.
I sin første udtalelse siden sin udnævnelse sagde Moscovici i et TV-interview:
- Det er helt klart, at traktaten ikke vil blive ratificeret, som den er nu, og at der skal tilføjes et kapitel med vækst og et med vækststrategi.
- Jeg vil gøre det meget klart - Francois Hollande har sagt det gentagne gange - vi skal tackle den offentlige gæld og mindske underskuddet. Det er helt grundlæggende. Et land, der oparbejder gæld, er et land, der bliver fattigere, sagde Moscovici.
Som eksempel nævnte han, at regeringen vil indføre en lønnedgang på 30 procent for præsidenten og alle ministre.
Moscovicis udtalelser kommer blot få dage efter Hollandes første møde med den tyske kansler Angela Merkel, hvor de regeringensledere drøftede den økonomiske krise i eurozonen.
25 ud af de 27 medlemmer af EU har underskrevet finanspagten, men den mangler stadig at blive ratificeret af de enkelte lande.
Et stigende antal kommentatorer og politikere er begyndt at sætte spørgsmålstegn ved, hvorvidt stramninger alene er den bedste vej ud af krisen.