Frank Arnesen ser ingen grund til at droppe Morten Olsen som dansk landstræner.

- Hvorfor skal vi forandre noget, der er godt?

Spørgsmålet stiller den tidligere danske landsholdsspiller Frank Arnesen som modsvar til de seneste dage heftige debat om Morten Olsens fremtid som dansk landstræner efter den mislykkede kvalifikation til VM-slutrunden i Brasilien.

- Hvis Morten Olsen er motiveret, og omstændighederne er i orden, så synes jeg, at han skal blive som landstræner, fortsætter Frank Arnesen.

Han har fulgt både landsholdets kampe i VM-kvalifikationen og debatten i de danske aviser fra sin tilværelse i hjemmet i Hamborg. Og han ser trods den sportslige nedtur slet ingen grund til at rive kontrakten med Morten Olsen i stykker.

- Alle dem, som arbejder sammen med ham, siger jo, at Morten er lige så motiveret, som han altid har været, siger Frank Arnesen.

Han henviser blandt andet til positive udmeldinger fra spillere som Nicklas Bendtner og andre af landsholdets spillere, der i pressen har givet udtryk for, at de gerne ser landstræneren fortsætter. Også efter Morten Olsens nuværende kontrakt med DBU udløber i sommeren 2014. Pressen træt af Olsen Frank Arnesen mener heller ikke, at det er rimeligt at give Morten Olsen sparket på grund af den mislykkede VM-kvalifikation.

Nedturen bunder ifølge Arnesen i årsager, som Morten Olsen reelt ikke var herre over – eksempelvis Nicklas Bendtners forskellige karantæne-perioder og skader til nøglespillere som Daniel Agger. Det ødelagde Morten Olsens muligheder med holdet, hvor alternativerne ikke ligefrem stod i kø til at tage over.

- Selvfølgelig må vi aldrig tabe 0-4 til Armenien på hjemmebane, men sådan nogle kampe er der ind imellem. Men det er altså ikke der, den står og falder med Morten efter så mange år, siger Frank Arnesen og minder om, at holdet har vundet tre af de seneste fire landskampe, hvor kun en sen italiensk scoring snød det fra fuld udbytte i den kamp.

Han ser i stedet kritikken af Morten Olsen som medieskabt og et udslag af, at pressen mest af alt ønsker en ny træner at skrive om.

- Jeg ser mere, at der er folk i pressen, som nu kører den her med, at de kender Morten ud og ind, og så vil de have en anden at skrive om. Det har måske ikke så meget med det sportslige at gøre, siger han og fortsætter:

- Da det ikke gik så godt i begyndelsen af kvalifikationen, begyndte aviserne at skrive, at nu må det også være slut. Der er mange af redaktørerne, blandt andre dem hos jer (BT og Berlingske, red.), som har sagt, at Morten skal ud, og nu skal vi prøve noget andet. Og nu kan pressen så ikke trække det tilbage igen, siger Frank Arnensen.

På baggrund af holdets seneste niveau i kampene mod Italien og Malta opfordrer han DBU til at strække sig langt for at holde på Morten Olsen.

- Jeg vil helt sikkert foreslå, at med alt det jeg hører udefra om, at spillerne er glade og DBU er glade, at man gør alt for at holde på Morten, siger Frank Arnesen. Hovedpersonen selv har dog endnu ikke offentligt meldt ud, om han ønsker at fortsætte som dansk landstræner.