Rasmus Seebach er på omkring et årti gået fra mindre kendt gangsterrapper til Danmarks yndlings popmusiker. Under et radioprogram lørdag fortalte popkongen om den store forvandling.

Tilbage i 1999 brød Rasmus Seebach og storebror Nicolai Seebach for første gang igennem den danske musikmur. Det var med helt karseklippet hår, hængerøvsbukser, let påklædte damer og en rigtig gangsterrap-attitude, med forbillede fra USA.

Hit med Jokeren

Dengang gik Rasmus og storebror Nicolai under rap-pseudonymet ’G Bach’ og havde flere fornuftige hit som ’Gi Mig Mer’’ med Jokeren, og ’Skru Volumen Op’ med den kendte og nu hedengangne far Tommy Seebach på piano. Begge numre på debutalbummet ’Skakmat’.

Undertrykte popside

Men selvom hiphop-karrieren bød på en fin succes, så var der altid gemt et pop-hjerte bag hængerøvs- og gangsterfacaden.

- Jeg har en kærlighed til hiphop. Men i min rap-tid undertrykte jeg min popside. Nu er jeg glad for, at jeg har rykket mig. Jeg hviler mere i mig selv, og det er derfor, jeg er kommet videre. Dengang, i den alder, var det nemmere at rende rundt og se sur ud end at synge om følelser, sagde Rasmus Seebach til de to værter på det syv timer lange P7 Mix Maraton, der havde ham selv som tema.

For Rasmus Seebach selv var det allerede tydeligt i rap-årene, at vejen og musikken gik mod det mere poppede.

- Allerede tilbage i hiphop-forløbet kunne jeg mærke, at det gik fra hård hip-hop til pop. Og den anden plade, som vi arbejdede på med G Bach, blev heldigvis ikke til noget, for det var blevet ren pop, sagde Rasmus Seebach.

Efter årene med G Bach valgte Rasmus og storebror Nicolai at fokusere på at skrive numre til andre musikere. Det kastede enkelte numre af sig, som blev til hit.

Lavede støttesingle

Den absolut største succes kom i 2005 efter den katastrofale tsunami i Sydøstasien, hvor omkring en kvart million mennesker mistede livet.

Her lavede de to Seebach-brødre, sammen med Remee, støttesinglen og kæmpehittet ’Hvor små vi er’, der med flere af tidens store stjerner på vokal solgte intet mindre end 13 gange platin.

Ville hellere lave beats

Og lige netop den tilbagetrukne rolle som musikskriver var noget som Ramus Seebach nød meget.

- Hverken min bror eller jeg har haft den store hungren efter at blive stjerner. Vi ville hellere bare sidde i studiet og lave beats, sagde Rasmus Seebach i radioprogrammet.

I 2009 udgav Rasmus Seebach med hjælp fra bror Nicolai den første single med ham selv på vokal i næsten et årti. Det var nummeret ’Engel’, der blev efterfulgt af det selvbetitlede album, som begge blev enorme successer. Og resten er vel nærmest pophistorie.