Af Maria Thuesen

Alle vidner er afhørt, og i dag kom så retspsykiaterens vurdering, der erklærede danskeren egnet til straf, hvilket sandsynligvis vil betyde livsvarigt fængsel. Men den anklagede er ligeglad med straffen, fortæller hans forsvarer.

Tirsdag fremlagde den tyske retspsykiater Cornelia Mikolaiczyk sin vurdering af Peter-Thue Rudgaard, der under retsmødet smågræd, snøftede og konstant så ned i bordet. Her holdt hun fast ved sin første vurdering, som var, at han var ”egnet til straf” - altså ikke sindssyg i gerningsøjeblikket.

- Det var selvfølgelig ikke, hvad vi havde håbet. Når man ser på ulykken og samtidig ved, at omstændighederne i Danmark var meget svære for ham. Han mister børnene, statsamtets beslutning omkring forældremyndigheden, han mister sit arbejde, det mislykkes med hans flytteplaner og hans hus skal på tvangsauktion.

- Sammenlagt med at han flere gange har søgt psykiatrisk hjælp over de seneste ti år, havde det givet mig et håb om, at han i det mindste ville blive erklæret ”mindre egnet til straf”. Det har retspsykiateren i dag afvist og sagt, at han er fuldt ud ansvarlig. For os er det naturligvis ikke et tilfredsstillende resultat, siger forsvarsadvokat Thomas Arndt til BT.

Vurderingen ”mindre egnet til straf” ville sandsynligvis give en tidsbestemt straf under 15 år. Hvis det var sket, ville Peter-Thue Rudgaard få mulighed for at søge om at blive overflyttet til et dansk fængsel, efter halvdelen eller 2/3 af straffen var afsonet, forklarer forsvareren. Ved livsvarigt fængsel er det ikke en mulighed.

Men ifølge Thomas Arndt har det ikke den store betydning for Peter-Thue Rudgaard, hvilken straf han får. Døtrenes død er hans straf.

- Mit personlige indtryk af min klient er, at lige meget hvad der sker her i retten, så ser han sig selv som straffet allerede. Han er skuffet over, at hans selvmordsforsøg ikke er lykkedes. Han ville meget hellere være samme sted som sine døtre, nemlig i døden og dermed slippe for sit ansvar, fortæller forsvareren.

- Jeg ved ikke, om det er ham fuldstændig ligegyldigt, hvilken dom han får, men den for ham moralske og personlige skyld fylder mere, end hvad der bliver sagt i en tysk retssal.

Forsvarer Thomas Arndt har ellers forsøgt at få en vurdering fra en anden psykiater. Men efter utallige forsøg var det ikke muligt at finde en specialist, der kunne. Eneste mulighed er at appellere til retten om at indhente endnu en vurdering. Men Thomas Arndt er ikke ret positiv omkring sagen, som den står nu.

- Nej, det er svært at være optimistisk. Ved det næste retsmøde gælder det advokaternes procedurer. Det vil sige, at retssagen i store træk er slut. Efter resultatet fra retspsykiateren i dag er chancerne for, at han ikke bliver dømt for mord, meget små.

Dømmes Peter-Thue Rudgaard for mord giver det livsvarigt fængsel, hvilket i Tyskland betyder minimum 15 år bag tremmer. Derefter kan man søge om løsladelse.

Den 22. maj gælder det advokaternes procedurer. Der forventes dom den 31. maj.