Brøndby er i øjeblikket på jagt efter forstærkninger til midterforsvaret. En finsk landsholdsspiller kan måske blive en del af løsningen.

Ifølge BTs oplysninger drejer det sig om den 28-årige midterforsvarer Paulus Arajuuri fra Lech Poznan, der har kontraktudløb med polakkerne i december.

Det er ingen overraskelse, at Brøndby kigger på forsvaret efter afskeden med Daniel Agger. I skrivende stund har klubben kun 36-årige Martin Albrechtsen samt Jesper Juelsgård og den blot 18-årige Mads Juel Andersen til at dække pladserne i midterforsvaret.

For Brøndby får ikke finnen uden kamp.

Også FC Midtjylland, der har landsmanden Tim Sparv på holdet, har været interesseret i finnen i et stykke tid, men både Midtjylland og Brøndby kan også ende med at se sig slået af større klubber.

Det polske medie Przeglad Sportowy har tidligere berettet om interesse fra blandt andre Rangers FC samt Legia Warszawa. Her kan Arajuuri blive holdkammerat med landsmanden Kasper Hamalainen, der selv lavede det forbudte skifte fra Lech til Legia i vinter.

Forsvarsspilleren har heller ikke afvist, at fremtiden fortsat kan ligge i Polen, hvor Poznan har tilbudt ham en kontraktforlængelse, han endnu ikke har forholdt sig til.

Arajuuri har spillet i Lech Poznan siden 2014. Inden da tog karrieren fart i svenske Kalmar FF, hvor han har spillede fra 2009 til 2014.

Det har ikke været muligt at få en kommentar Brøndbys sportsdirektør Troels Bech.

Til mandagens præsentation af den nye træner Zorniger sagde han dog, at han gerne så en ny spiller i truppen i løbet af en uges tid forud for den kommende registreringen af spillere til Europa League-kvalifikationen.

»Det vil ikke genere mig spor, hvis det sker,« lød det.

Arajuuri har spillet 11 landskampe for det finske landshold og er i øjeblikket en fast bestanddel af holdet. Her spiller han også sammen med blandt andre Brøndby-angriberen Teemu Pukki.