- Det her udstiller hvor indbyrdes uenige, ja-partierne, der støtter EU, i virkeligheden er i EU-spørgsmål. Det er også mærkværdigt at se, hvordan regeringen nu siger det samme som de borgerlige gjorde for nogle år siden og omvendt. Desuden kan man se, at et stort flertal i befolkningen er uenige med ja-partierne om EU, siger Enhedslistens EU-arbejdsmarkeds-ordfører Finn Sørensen.
- Der er ikke flertal for nogen af forslagene, men vi regner med at Enhedslisten vil stemme for vores beslutningsforslag, der fastslår at regeringen skal overholde dansk lov. Og det vil være yderst pinligt for regeringen, siger de Konservatives gruppeformand Brian Mikkelsen.
Finn Sørensen bekræfter, at Enhedslisten vil stemme for det forslag til den tid, hvis der ikke er dukket andet op i mellemtiden. Men det vil måske først ske i slutningen af april.
I det konservative beslutningsforslag B60, som DF og LA også er medstillere på, hedder det ganske enkelt:
'Folketinget pålægger regeringen at sikre, at udbetalingen af børne- og ungeydelser og børnetilskud sker i overensstemmelse med den af Folketinget vedtagne lovgivning.'
Både de borgerlige og Enhedslisten er stærkt irriterede over, at de ikke hører noget fra Skatteministeriet, samtidig med at samme ministerium tilsyneladende er i flittig korrespondance med medierne.