De seneste dages debat om rimeligheden i, at Fødevarestyrelsen fortolker EU-regler på en måde, der ifølge bagerne gør det vanskeligt at fremstille en ordentlig kanelsnegl, får nu styrelsen til at invitere Danske Bagere, Konditormestre og Dansk Industri til dialogmøde.
Til mødet skal Fødevarestyrelsen tale med bagerne om muligheden for at fortsætte salget af kanelsnegle i Danmark, uden at det går ud over forbrugersikkerheden.
Problemet bunder i, at kanel indeholder stoffet kumarin, der kan være skadeligt for leveren, og derfor ifølge EU bør begrænses.
Bagere må således kun bruge 15 milligram kumarin per kilo kanelsnegl, og denne begrænsning har cirka halvdelen af landets bagere ifølge en stikprøvekontrol foretaget af Fødevarestyrelsen problemer med at overholde.
BNB