Regeringen vil nu forbyde dyresex, og det er en ny kurs i forhold til tidligere.

»Flere lande har forbudt dyresex. Jeg frygter, at Danmark kan blive en slags helle for mennesker med de tilbøjeligheder, hvis ikke vi gennemfører et forbud,« siger fødevareminister Dan Jørgensen (S).

Han henviser til, at lande som Sverige, Norge, Holland, Schweiz, England, Frankrig og Tyskland allerede har indført forbud.

»Dyr skal behandles med respekt og omsorg og har krav på en særlig grad af beskyttelse, da de ikke selv kan sige fra. Derfor vil jeg foreslå dyreværnsloven ændret, så det fremgår eksplicit, at sex med dyr ikke længere skal være tilladt,« siger Dan Jørgensen.

Folk, der bryder forbuddet, skal straffes, så det kan mærkes, bebuder ministeren.

»Det er klart, at jeg er indstillet på, at der skal være en hård straf. Det er ikke bare symbollovgivning. Det skal være en forbrydelse, der straffes ganske hårdt,« siger Dan Jørgensen.

Ingen har det nøjagtige overblik over omfanget af dyresex i Danmark, men det har ikke betydning for fødevareministerens ønske om et forbud.

»Jeg har det sådan, at uanset om det måtte være ganske få overgreb, der sker, så er et overgreb jo et overgreb for meget, og derfor skal det forbydes,« siger Dan Jørgensen.