Søndag klokken 13.00 tørner ærkerivalerne fra Brøndby og FC København sammen på fodboldbanen, men allerede natten til søndag opstod der uroligheder mellem de to rivaliserende fangrupper.
Københavns Vestegns Politi anslår, at mellem 50 og 100 mennesker kom i et »voldsomt slagsmål« ude foran et klubhus for Brøndby-fans på Hesselager 12 i Brøndby, hvor der blev brugt køller og andre slagvåben.
Ingen blev anholdt ved sammenstødet, ligesom ingen skulle være kommet alvorligt til skade.
»I første omgang havde vi ikke nok folk til, at vi kan gribe ind, og situationen var på kogepunktet. Vi fik dog sendt rigtig mange patruljebiler derned, og da de kommer frem, flygtede grupperingerne,« siger vagtchef Brian Toftemann fra Københavns Vestegns Politi.
»Det var helt tydeligt, at begge parter vidste, hvad der skulle ske, og de havde medbragt køller og slagvåben. Det var den helt hårde kerne, som ville uddele øretæver, men det var gensidigt,« siger vagtchefen.
Slagsmålet får ikke politiet til at ændre strategi i forhold til søndagens kamp på Brøndby Stadion.
Kampen mellem de to københavner-klubber spilles klokken 13.00, da politiet vil have to timers dagslys, når kampen er færdigspillet, hvis der skulle opstå fanuroligheder.
»Vi tror på, at det hele forløber fredeligt. Vi er indstillet på dialog og har ingen ønsker om konfrontation,« siger Brian Toftemann.