Fodbold-børn sikkert hjemme efter busbrand
I nat rullede en bus med 50 børn ind i Kolind til et tårevædende gensyn med forældrene.
I nat rullede en bus med 50 børn ind i Kolind til et tårevædende gensyn med forældrene.
Klokken 3.20 natten til mandag var de 50 børn fra Kolind-Pederstrup Idrætsforening endelig hjemme i Kolind efter at have gennemlevet et sandt mareridt et døgn tidligere.
På vej til et fodboldstævne i Spanien brød bussen i brand på motorvejen tæt ved Køln, men ingen kom noget til. I nat stod forældre og psykologer fra DBUs kriseberedskab klar til at modtage børnene, der var ledsaget af 23 voksne.
- De har fået en orientering fra psykologerne om, hvilke signaler de skal være opmærksomme på i forhold til den reaktion, der eventuelt kan komme efterfølgende, siger Jørgen Antonsen, der er næstformand i Kolind-Pederstrup Idrætsforening, til P4 Østjylland.
Han fortæller, at børnene var meget bevægede, da forældrene tog imod, men at de har klaret den voldsomme oplevelse flot.
- De har forvaltet situationen på en meget fin måde og tacklet den uden de store problemer, siger Jørgen Antonsen.
Klubben havde sendt fire fodboldhold til stævne i Spanien, to drengehold med spillere under 17 år og et drenge- og et pigehold med spillere under 15 år.
Her ses den udbrændte bus efter ulykken: