FNs nødhjælpschef: Homs-distrikt er ødelagt
Både Røde Halvmåne og FNs nødhjælpschef fik onsdag lov af de syriske myndigheder til at komme ind i Baba Amro-kvarteret i Homs. Fra FN berettes der om en smadret bydel.
Både Røde Halvmåne og FNs nødhjælpschef fik onsdag lov af de syriske myndigheder til at komme ind i Baba Amro-kvarteret i Homs. Fra FN berettes der om en smadret bydel.
Fem dage efter den syriske hærs indtog i oprørernes højborg i byen Homs giver regimet nu nødhjælpsorganisationerne lov til at hjælpe de hårdt prøvede beboere.
Også FNs vicegeneralsekretær for nødhjælp, Valerie Amos, har fået adgang til kvarteret Baba Amro, og efter sit besøg onsdag beskriver hun bydelen som ødelagt og stort set mennesketomt efter den seneste tids bombardementer og skyderier. Det fortæller hendes talskvinden.
- Hun (Amos) sagde, at sikkerheden er et åbenlyst problem, og de hørte skud, mens de var der, lyder det fra talskvinden ifølge Reuters.
- De dele af Baba Amro, de så, siger hun, er ret ødelagte.
Det Internationale Røde Kors har gentagne gange bedt om lov til at yde nødhjælp i det sønderskudte kvarter, og nu kan man endelig sende sine lokale folk ind i området.
- Et hold fra Syrisk Røde Halvmåne er kommet ind i Baba Amro, siger talsmand Hicham Hassan fra Det Internationale Røde Kors til Reuters.
Det vides ikke, hvilken type nødhjælp organisationen har fået lov til at tage med til de cirka 4.000 beboere i kvarteret, der har været belejret af regeringshæren i knap en måned. Efter oprørernes tilbagetog er der kommet rapporter om massakrer og andre overgreb mod beboerne og efterladte oprørssoldater.
Valerie Amos mødtes også onsdag med udenrigsminister Walid al-Moualem, der ifølge det syriske nyhedsbureau SANA fortalte hende, at regeringen forsøger at sørge for lægehjælp og mad til borgerne i Homs trods de »uretfærdige« sanktioner fra de arabiske og vestlige lande.