Finax-finansiering en realitet
Finax-finansiering en realitet
Finax-finansiering en realitet
Det ligger endnu ikke fast, om de kronisk syge selv skal betale for den lægeerklæring, der skal berettige dem til medicintilskud fra staten, selvom ordningen træder i kraft allerede 1. marts.
Det betyder også, at kronisk syge fremover vil kunne betale for deres medicin med et Acceptcard, der er et højrente kreditkort fra finansieringsselskabet Finax.
Den aftale har været stærkt kritiseret af formanden for sundhedsudvalget, Yvonne Herløv Andersen (CD), fordi Finax tager meget høje renter for finansieringen.
- Vi kan ikke forhindre Apotekerforeningen i at indgå en aftale med et privat finansieringsselskab, sagde sundhedsminister Sonja Mikkelsen (S), der dog endnu ikke ville kommentere muligheden af, at det offentlige kan gå ind og tilbyde en anden og billigere ordning.
- Men der vil snart komme en løsning på området, lovede den nyslåede sundhedsminister i dag efter et møde med forgænger Carsten Kochs forligspartnere på området.
/ritzau/