Med hænderne foldet i skødet kørte den 52-årige kvindemorder Peter Kronholm let fra side til side i sin stol, mens han ventede på at høre, om dommeren i Retten i Glostrup tirsdag ville efterkomme hans ønske om at få ophævet den forvaringsdom, han blev idømt i 2008 efter et groft overfald på en 26-årig kvinde. Han ventede forgæves.
Hverken anklageren eller dommeren så nogen grund til at ændre ved den forvaringsdom, der har holdt manden, der i 1993 fik tilnavnet 'Klædeskabsmorderen' efter at have dræbt sin kæreste og gemt i hende et klædeskab, bag tremmer i indtil videre omkring ni år.
Især lagde anklager Christian Schrøder til vægt, at man i en ny risikovurdering af Peter Kronholm konkluderede, at han stadig udgjorde en fare for andre mennesker. Og oftest får man netop kun ophævet en forvaringsdom, når man ikke længere udgør en fare.
»Man har en ganske klar udtalelse fra Anstalten ved Herstedvester (hvor Peter Kronholm har afsonet, red.), som har foretaget en grundig undersøgelse ud fra forskellige tests, hvor han scorer ganske højt, når det kommer til det, man tidligere kaldte 'psykopat',« sagde Christian Schrøder inden dommeren kom med sin afgørelse og fortsatte:
»Samtidig konkluderes det, at der er en høj risiko for residiv og for personfarlig kriminalitet. Det er for at beskytte det øvrige samfund, og som man kan se i hans kriminalitetsmønster, især kvindelige personer, at forvaringen skal opretholdes.«
Forandret siden 1994
Efter drabet på sin kæreste tilbage i 1993 blev Peter Kronholm idømt 15 års fængsel. I de 15 år var også medregnet straffen for den brandstiftelse og for den frihedsberøvelse, han også tidligere havde begået.
Efter hans prøveløsladelse i 2003 overfaldt han i 2006 en 26-årig kvinde, der arbejdede som 'telefonpige' på hans bordel. Østre Landsret idømte ham halvandet års fængsel for overfaldet, men rigsadvokaten ankede dommen.
De fem Højesteretsdommere var ikke i tvivl, da dommen faldt nogle måneder senere: Peter Kronholm var for farlig, og forvaring var derfor påkrævet.
Den forvaringen ønskede Peter Kronholm, der ikke længere ligner sig selv på billedet efter sin anholdelse i 1993, ophævet.
Skaldet og iført briller, en lys bluse og en sort trøje trådte han ind i retslokalet i følgeskab med sin advokat.
I de 21 år, siden billedet (se øverst i artiklen, red.) blev taget, er han blevet større, bredede. En del af forklaringen på forvandlingen kom i den udtalelse fra Anstalten ved Herstedvester, hvor de fleste forvaringsdømte afsoner, som anklageren læste op.
»Peter Kronholm er fortsat beskæftiget i Anstaltens bogbinderi, og han møder stabilt. Han har fine udtalelser derfra. Han studerer fransk og livsanskuelser i Anstaltens skole. Han er dog inde i en periode, hvor hans tilstand er mere svingende. I fritiden fungerer han som frivillig hjælper ved Røde Kors. Peter Kronholm er begyndt at træne meget og går meget op i kost og helbred,« læste Christian Schrøder op.
Fast mønster for forvaringsdomme
I udtalelsen blev det også slået fast, at han ikke har et misbrug, og at de fire ledsagende udgange, han har været på, hvor han har besøgt sine forældre, er forløbet uden problemer.
Det, mente anklager Christian Schrøder, var dog ikke nok til at ophæve forvaringsdommen. Han forklarede, at man i Herstedvester har et langvarigt og fast mønster for, hvordan de har forvaringsdomme skal afvikles.
Det begynder ifølge anklageren med ledsagede udgange, senere med uledsagede udgange, hvorefter man kan gå over til et udslusningsprogram med en mindre grad af frihedsberøvelse, for til sidst at vurdere, om man kan ophæve forvaringen.
»Men så langt er vi slet ikke kommet. Vi er kun med de uledsagede udgange. På baggrund af de her forskellige faktorer er det min klare opfattelse, at vi ikke er på et sted i sagen, hvor der skal ske ophævelse af forvaringen,« afsluttede han, mens Peter Kronholm stille skubbede sine briller lidt længere op ad næseryggen, før hans forsvarer, Karoline Døssing, tog ordet.
'Han er sat skakmat'
Ifølge hende skulle forvaringen ophæves. Også selvom det er tidligt i et typisk forløb for forvaringsdømte i Herstedvester.
»Peter er sat lidt skakmat. Han har opført sig fuldstændig eksemplarisk. Hans udgange er forløbet helt uden problemer. Han har nu siddet i knap ni år for en dom på halvandet år,« sagde hun og fortsatte:
»Jeg synes ikke, det er en forudsætning, at man har været igennem sådan et typisk forløb. Det kan ikke være rigtigt, at man på den måde låser folk.«
Især henvendt til den fremmødte presse slog hun samtidig fast, at hende klient ikke er farlig over for kvinder.
»Nu bliver der hele tiden sagt, at han er farlig over for kvinder. Men det er ikke sådan, at alle kvinder nær ham er i fare. Det er under særlige omstændigheder, som han gør alt, hvad han kan for at undgå. Han er ikke til fare for sine forældre, når han er alene med dem, og jeg går ud fra, at hans mor er en kvinde,« sagde Karoline Døssing.
Dommeren var dog enig med anklageren i sagen. Forvaringen blev ikke ophævet.
Peter Kronholm havde efter afgørelsen ikke lyst til at kommentere den til BT.

