Michael Platini bliver næppe præsident for det internationale fodboldforbund FIFA. Franskmanden fik ifølge det franske nyhedsbureau AFP mandag afvist en appel af FIFAs appelinstans om at få en suspension ophævet, og han er dermed fortsat ude af den igangværende valgkamp.

Platini, der er præsident for det europæiske fodboldforbund UEFA, er blevet suspenderet i 90 dage, mens en mistænkelig pengeoverførsel til franskmanden fra den ligeledes suspenderede FIFA-præsident Sepp Blatter bliver undersøgt.

Tidligere har Platini truet med at gå videre til sportsdomstolen CAS, hvis han ikke fik medhold.

I 2011 overførte Blatter 2011 to millioner schweizerfranc, svarende til 13,8 millioner kroner, til Platini. Pengene skulle angiveligt være betaling for et stykke arbejde, som Platini nogle år tidligere havde udført for FIFA, men det har foreløbigt været svært at finde dokumentation for.

Samtidig har UEFAs eksekutivkomité meddelt, at man enstemmigt bakker op om UEFAs generalsekretær Gianni Infantino som kandidat til posten som ny FIFA-præsident. Det besluttede man efter et hastigt indkaldt telefonmøde mandag, hvor fristen for at indstille kandidater udløb.

Der bliver den 26. februar næste år holdt et ekstraordinært præsidentvalg for at finde en afløser for Sepp Blatter.