Påbegyndelsen af byggeriet med Femern-forbindelsen mellem Danmark og Tyskland lader vente på sig. Byggeriet skulle være gået i gang i 2014, men nu lader det til, at det først bliver senere.

- Femern A/S er i øjeblikket i gang med at analysere tidsplanen for arbejdet med den faste forbindelse mellem Danmark og Tyskland. Det arbejde vil være færdigt inden sommerferien, og det forventes at resultere i, at tidsplanen skal justeres, siger administrerende direktør for Femern A/S, Leo Larsen.

- Vi kan ikke sætte noget præcist tidspunkt på, før vi har drøftet det indgående med de danske og tyske myndigheder, som skal godkende projektet, siger han.

Og det er altså godkendelsen af projektet, der tager lang tid at få igennem.

- Det er en meget kompleks opgave at få godkendt sådan et stort infrastruktur-projekt med både vej og jernbane i de to lande. Og vi har så været for ambitiøse i den vurdering, vi har gjort indtil nu, af, hvor hurtigt sådan en godkendelse kan gennemføres. Derfor må vi nu revurdere den tidsplan, siger Leo Larsen.

Den oprindelige tidsplan lød på seks år, men den bliver sandsynligvis forlænget med et halvt år, skriver avisen Lübecker Nachrichten. Femern-forbindelsen bliver en 19 kilometer lang tunnel mellem Rødby og Puttgarden.