FC Midtjylland kan lave en af de mere opsigtsvækkende handler, hvis alt går i hak for sportsdirektør Claus Steinlein og co. i jagten på den tjekkiske landsholdsangriber Vaclav Kadlec.

Vaclav Kadlec har længe været højt på ønskelisten i det midtjyske, og den første kontakt blev taget for et par måneder siden. Det så ud til at løbe ud i ingenting – eller sådan forlød det i hvert fald fra flere medier, da Frankfurt havde fået ny træner, og også Ajax var interesseret.

FC Midtjylland er dog ifølge BTs oplysninger stadig i løbende dialog med Vaclav Kadlecs agent, og selvom man i det midtjyske endnu ikke tør tro på, at Kadlec kommer, så håber man, at det sidst i vinduet kan ske.

Og det håb bygger på især to ting. Først og fremmest vil et midtjysk Europa-eventyr med samlet sejr over Southampton og dermed Europa League-gruppespil give endnu større optimisme om et Kadlec-køb. Men også det faktum, at den 23-årige tjekkiske angriber i øjeblikket kun er tredjevalg i Frankfurt, er med til at sandsynliggøre et skifte.

Kadlec er langt fra tilfreds med at sidde på bænken, som han har gjort i sæsonens to første kampe uden at få et eneste minuts spilletid. Men samtidig vil træner Armin Veh helst have et nyt alternativ ind, før han sælger Kadlec. Så er spørgsmålet bare, hvem der ender med at vinde den magtkamp. FC Midtjylland skal håbe på Kadlec.