Det var en far til en lille pige, der lørdag morgen blev dræbt ved et værtshusslagsmål på Café Louise på Nørrebrogade i København. Det oplyser den en pårørende til den dræbte til bt.dk.
Politiet oplyser til Ritzaus nyhedsbureau, at manden var 38 år og fra Ghana. Et familiemedlem fortæller dog til bt.dk, at han kun var 35 år gammel.
Den dræbte var kommet til Danmark fra Ghana for lidt over et år siden. Han var bosat på Nørrebro og gift med en dansk kvinde. Sammen havde parret en lille datter på under et år.
- Han var en sød mand. Han var altid glad. Altid, altid, altid, fortæller et familiemedlem til bt.dk.
Værtshusslagsmålet fandt sted klokken 7.15 lørdag morgen, da flere personer gik amok på hinanden på det berygtede morgenværtshus.
Slagsmålet begyndte indenfor på caféen, hvorefter det trak udenfor. I alt blev seks personer såret ved slagsmålet.
