Johnny Mortensen har klaget til busselskabet Midttrafik, efter hans 10-årige datter Kimi Mortensen forrige fredag blev sat af bussen i Horsens på grund af manglende billet.
Det skriver Horsens Folkeblad.
Spørger man faderen Johnny Mortensen fra Hatting ved Horsens, så skyldtes Kimi Mortensens manglende billet en menneskelig fejl, som ikke berettiger chaufføren til at sætte en blot 10-årig pige af bussen.
Kimi Mortensen, som går i 4. klasse, er vant til at køre ruten, men er først for nyligt begyndt at bruge systemet, hvor man køber billetter via et klippekort på mobiltelefonen.
Men lige præcis denne dag var hendes telefon lav på batteri og var derfor gået midlertidigt ud, da hun skulle fremvise billet.
Hun fik alligevel lov at stige på bussen og forsøgte, imens bussen trillede af sted, at få telefon og billet til at fungere.
Ifølge Johnny Mortensen skete der efterfølgende det, at Kimi fik gang i telefonen, men fik taget fejl af billettyperne, man kan købe i app'en.
I stedet for at trykke på sit 10-tursklippekort kom hun til at trykke på fanen 'køb billet', hvilket forvirrede den 10-årige pige, som ifølge faderen er ret ny i systemet med at købe billetter på telefonen.
De to forklarer, at Kimi Mortensen var alene i bussen og derfor ikke kunne bede en medpassager om hjælp. Hun fortalte derfor chaufføren om sit mobilproblem, og herefter blev hun sat af bussen. Et sted hun ikke er vant til at stå af.
Hun forsøgte i minutterne efter selv at finde rundt inde i byen, mens hun blev mere og mere forvirret og ked af det.
Til sidst måtte Kimi Mortensen give op og ringe til sin far, der beskriver datteren som panisk og rådvild, da hun ringede. Heldigvis havde Johnny Mortensen et sporingsprogram på Kimi Mortensens telefon, og derfor kunne han finde sin datter og få hende hentet.
Johnny Mortensen har nu klaget til busselskabet Midttrafik. Han mener, at chaufføren har handlet uforsvarligt ved at sætte en 10-årig pige af bussen uden at sikre sig, at hun kunne klare situationen. Desuden har Kimi Mortensen ifølge ham aldrig haft til hensigt at snyde med billetten.
»Det var jo heldigt, at jeg kunne spore hendes telefon. Uanset årsagen er det for mig at se en helt uacceptabel opførsel af chaufføren. Jeg kunne forstå det, hvis jeg blev smidt af bussen, men her er det jo et barn for fanden,« siger Johnny Mortensen til Horsens Folkeblad.
Hos Midttrafik har man modtaget Johnny Mortensens klage og har bedt den pågældende chauffør hos selskabet Arriva om en redegørelse på hændelsen, men det kom der en noget anden historie ud af.
Ifølge chaufføren bad 10-årige Kimi Mortensen nemlig selv om at blive sat af, efter at hun angiveligt skulle have stået og hørt musik på sin telefon. Det undrede chaufføren, da Kimi Mortensen netop ikke havde strøm på sin telefon.
Ifølge chaufføren fortalte Kimi Mortensen, at hun ikke kunne finde sit klippekort på mobilen og bad herefter om at blive sat af.
Vicedirektøren i Midttrafik Mette Juelbo fortæller til Horsens Folkeblad, at Midttrafik beklager Kimi og Johnny Mortensens oplevelse, men at det må være op til Arriva at beslutte, om der skal ske eventuelle sanktioner over for chaufføren.
Det er nemlig svært for selskabet at vurdere, hvad der er op og ned i en historie, der har to forskellige udlægninger. Alligevel er retningslinjerne helt klare for Midttrafiks vedkommende, når det kommer til håndtering af børn uden billetter.
»Vi har ikke tidligere haft sager af den her slags med Arriva, og det tyder på, at selskabet er klar over reglerne, men det skader jo ikke at sige det igen. Reglerne er helt klare. Man må ikke bare sætte et barn af bussen, og i tilfælde af, at barnet ikke har penge til billetten, skal man tage dem med alligevel og indskærpe over for barnet, at de skal prøve at huske det til næste gang. Beder barnet selv om at blive sat af, er det selvfølgelig en anden sag,« siger hun til mediet.