Søren Lyngbjørn, der i sidste uge blev frigivet efter mere end to år som gidsel hos somaliske pirater, blev tvunget til at spille dødssyg foran rullende kameraer.

Det fortæller Sørens Lyngbjørns far, Jan Lyngbjørn til bt.dk.

- Det, vi har fået at vide af Søren i telefonen er, at de blev tæsket til at opføre sig som om, at de havde det dårligt. Søren var ked af at skulle gøre det, men piraterne ville vist forsøge at lægge pres på rederiet /(Shipcraft. red.) eller regeringen, siger Jan Lyngbjørn.

Sammen med sin kone, Sørens mor Gerda Lyngbjørn, har han set TV2- dokumentar 'De danske gidsler - mareridtet i Somalia' med flere dages forsinkelse. I dokumentaren, der oprindeligt blev sendt i torsdags, var der stærke scener, hvor blandt andet Søren Lyngbjørn så ud til at være dødssyg og i store smerter.

Men selv om Søren vitterligt var og er syg, så var hans tilstand ifølge Jan Lyngbjørn altså ikke helt så alvorlig.

- Vi var blevet klar, inden vi så dokumentaren, at det, man så, ikke var udtryk for hans tilstand. Det så meget dramatisk ud, men han fik det til at se værre ud. Men de blev tæsket til det, siger Jan Lyngbjørn, der sammen med sin kone valgte at takke nej til TV2s tilbud om at se dokumentaren ved en fællesfremvisning

- VI havde ikke lyst til at se den sammen med andre, fortæller Jan Lyngbjørn, der er chokeret over, at piraterne behandlede de danske gidsler så dårligt. Han havde nemlig undervejs i gidselforløbet fået indtryk af, at piraterne ville være gode ved gidslerne, da de skulle bruge dem i deres forhandling af en løsesum.

Jan Lyngbjørn har under gidseltagningen fulgt pirateriet i Somalia. Og han er blevet overrasket over omfanget. Han havde ikke troet, at Søren, der har været sømand i mere end 30 år, var i så stor fare, da han sejlede

- Jeg vidste ikke, at der var så meget i gang. Men jeg har lært noget om Somalia, siger Jan Lyngbjørn.

Selv om Søren Lyngbjørn nu er kommet i sikkerhed, så ved forældrene endnu ikke, hvornår de får mulighed for at gense deres 48-årige søn.

- Det tager noget tid endnu. Han skal under behandling, så han kommer ikke hjem foreløbig, fortæller Jan Lyngbjørn.

Og når Søren Lyngbjørn kommer til Danmark, så vil det højst sandsynligt ske i hemmelighed.

- Han skal lande lige så stille og roligt uden den store opmærksomhed. Man er bange for, at det kan blive for overvældende, fortæller Jan Lyngbjørn.

Forældrene ved endnu ikke, om de får mulighed til at tage ned til det hemmelige sted i Europa, hvor Søren Lyngbjørn og den dansk chilenske kaptajn Eddy Lopez for tiden befinder sig, for at se deres søn. Men den mulighed er ikke udelukket.

Men indtil de kan gense deres søn, glæder forældrene sig bare over, at Søren er kommet i sikkerhed.

- Vi er vældig glade for, at det er slut, siger Jan Lyngbjørn.

BT har også forsøgt at kontakte en ven til Eddy Lopez for at høre, hvordan det går med kaptajnen. Vennen Ricardo Romo har dog ingen kommentarer til sagen.