Den 45-årige mand, der lørdag aften kørte i Aalborg havn, overlevede ikke den tragiske ulykke. Det bekræfter vagtchef ved Nordjyllands Politi, Poul Badsberg.

- Han blev erklæret død klokken 01.00. Lægerne på Aalborg Sygehus kæmpede for at genoplive ham, men forgæves. Han kom aldrig til bevidsthed, siger han til Berlingske Nyhedsbureau.

LÆS OGSÅ: 

Manden nåede at opholde sig omkring 20 minutter i det iskolde vand, efter hans bil af endnu ukendte årsager kørte ud over havnekanten.

Med i bilen var hans 46-årige kæreste, der dog hurtigt fik reddet sig op på kajen. Hendes fysiske tilstand er efter omstændighederne god, men hun er dybt påvirket psykisk, melder politiet.

Politiet skal nu i gang med at undersøge, hvorfor parret kørte i havnen. De skal blandt andet afhøre kvinden, men der er ingen grund til at tro, at tro, at der ligger en forbrydelse bag, fortæller Poul Badsberg.

LÆS OGSÅ: 

- Der er ingen tvivl om, at det er et uheld. De kører parallelt med havnekanten, og kommer af en eller anden grund til at køre i vandet.

Poul Badsberg påpeger, at området ved den nye havnefront i Aalborg, hvor bilen kørte ud over den ti meter høje havnekant, normalt er afspærret af bevægelige chikaner på omkring en meter. Hvorfor de ikke var oppe lørdag aften, har politiet endnu ikke noget bud på. Men det skal undersøges i de kommende dage.

Uheldet er ifølge vagtchefen det første af sin slags det pågældende sted.