Den betjent, der natten til tirsdag blev stukket tre gange med en kniv i Center Sandholm i Birkerød, nåede at tildele sin overfaldsmand adskillige slag. De slag kan nu være med til at fælde den 25-årige statsløse palæstinenser, der er mistænkt for at stå bag knivstikkeriet.
Det kom frem i Retten i Hillerød onsdag formiddag, hvor den 25-årige blev fremstillet i et grundlovsforhør. Den 25-årige mand er sigtet for forsøg på manddrab, hvilket han selv nægter sig skyldig i.
Dommeren brugte som begrundelse for varetægtsfængsle den 25-årige mand frem til den 22. oktober, at den sigtede havde skader, der svarer til de slag, betjenten forklarede, han havde tildelt overfaldsmanden.
Den sigtede havde i retten et sår over højre øje, der så ud til at stamme fra et kraftigt knytnæveslag.
Betjenten kunne ifølge dommeren samtidig også genkende den sigtede som sin overfaldsmand.
Derudover blev der fundet blod på den sigtedes værelse.
Dommeren sagde i sin begrundelse for varetægtsfængslingen også, at den sigtede ikke har et alibi for, hvad han lavede klokken 03:30 natten til tirsdag, hvor overfaldet på betjenten fandt sted.
Overfaldet skete natten til tirddag, da den 56-årige politimand, der arbejder i Rigspolitiets Nationale Udlændingecenter i Sandholmlejren, mødte på arbejde.
Da betjenten trådte ind i et lokale i asylcenteret, blev han overfaldet af en mand, der først stak ham med et enkelt knivstik. Der opstod tumult, hvor betjenten formåede at tildele sin overfaldsmand flere slag, før gerningsmanden tildelte betjenten yderligere to knivstik.
Betjenten blev ramt i sin skulder, sin ene arm og i sin hals. Han blev indlagt i kritisk tilstand, men har det nu godt igen.
Den sårede politimand formåede selv at tilkalde hjælp.
Det er tidligere kommet frem, at den 25-årige mistænkte ifølge politiet viser tegn på radikalisering og udtrykker sympati for IS.