Facebook og firmaets garanter har skudt for højt, da de fastsatte aktiens pris. Det er analytikeres svar på, hvorfor den længe ventede aktie skuffede med en beskeden stigning på førstedagen på Nasdaq-børsen.
Der var high-fives, knus og bunkevis af kameralinser, da Facebook-grundlæggeren Mark Zuckerberg iført sin signatur-hættetrøje fredag morgen ringede med den symbolske klokke for at åbne den amerikanske børs. Men den historiske dag for Facebook, den dag, da det sociale netværk debuterede på Nasdaq-børsen i New York, gik ikke som planlagt. Det blev en svingende start og en skuffelse for aktiehandlere og analytikere, der havde spået, at aktien ville eksplodere med op til 50 procent. Det skriver Reuters.
Efter problemer med åbningen af handlen, som forsinkede den i 30 minutter, lagde den meget omtalte Facebook-aktie optimistisk ud. Men den tabte momentum hen mod slutningen af handlen, og til sidst endte det nogenlunde på udbudsprisen.
Således sluttede aktien i kurs 38,23 - kun lidt mere end de 38 dollar, svarende til 221,75 kroner, som den blev udbudt til.
Analytikerne mener, at Facebook simpelthen har skudt over mål, da firmaet fastsatte prisen på aktien så højt. For med prisen på aktien og andelen af aktier i omløb er firmaet blev 107 gange mere værd, end den indtjening, Facebook havde i 2011.
- Garanterne blev for grådige på vegne af de sælgende aktionærer og stødte prisen højt nok op til, at de ikke fik meget ud af det på den første dag, siger chefinvestor hos Smead Capital Management, Bill Smead, til Reuters.
Storinvestorer såvel som småspekulanter havde sat kryds i kalenderen ved dagen, da det enormt populære, sociale netværk for første gang blev udbudt i handel på Nasdaq-børsen. Her skulle prisen findes på 901 millioner aktive brugere, 3,2 milliarder daglige »likes« og kommentarer, 300 millioner nye fotos hver dag og 125 milliarder venskaber.
Få øjeblikke efter børsnoteringen blev aktien handlet til 42 dollars, en stigning på 11 procent. Og allerede på de første tre minutter blev der ifølge Wall Street Journal solgt 100 millioner aktier.
Optimismen varede dog ikke længe.
Efter femten minutters handel var aktien faldet til 39 dollar, svarende til en stigning på knap tre procent, og hovedgaranten Morgan Stanley måtte til sidst selv købe aktier for at forsvare udbudsprisen på de 38 dollars.
Flere markedseksperter forventer, at aktien også i næste uge kommer til at være under pres.