Deadline-værten Adam Holm lancerer i sin anmeldelse syv påstande, som Jeppe Nybroe mandag kommenterede. BT bringer et uddrag:

ADAM HOLMS PÅSTAND: Nybroe lider angiveligt på det tidspunkt af søvnmangel og græder dagligt og kaster op, men øjnene afslører ingen tegn på blodudtrædninger af hverken træthed eller anden belastning.

JEPPE NYBROES SVAR: Selv om jeg både under og efter mit fangenskab har grædt meget og sovet meget lidt, har jeg aldrig fået blodudtrædninger i øjnene – hvorfor ved jeg desværre ikke.

ADAM HOLMS PÅSTAND: Det er også uforståeligt, at kidnapperne ventede på en fatwa, når de allerede første dag truede med at slå Nybroe ihjel. Hvilken funktion havde fatwaen så?

JEPPE NYBROES SVAR: Jeg ville ønske, jeg kunne svare. Hvorfor mente disse mænd, med henvisning bl.a. til Jyllands-Postens Muhammed-tegninger, at det var halal at handle eller slagte mig? Jeg ved det ikke, men det var det, de sagde, og derfor er det med i bogen.