EU støtter Sverige i Hviderusland-konflikt
Efter bamseinvasionen og den efterfølgende strid vokser kløften mellem EU og Hviderusland.
Efter bamseinvasionen og den efterfølgende strid vokser kløften mellem EU og Hviderusland.
EU støtter fuldt ud Sverige i landets diplomatiske strid med Hviderusland.
Det blev gjort klart ved et hastemøde i Bruxelles fredag, hvor EUs medlemslande sammen besluttede at påtale Hviderusland for at have udvist den svenske ambassadør fra Minsk efter den såkaldte bamseinvasion.
Senere smed præsident Aleksandr Lukasjenko i øvrigt alle svenske diplomater ud af Minsk og trak samtlige hviderussiske diplomater hjem fra Stockholm.
Striden mellem de to lande begyndte i juli, efter at demokratiske aktivister havde fløjet et propelfly ind i hviderussisk luftrum og smidt cirka 1.000 bamser i faldskærme ud over landets hovedstad. Med sig i deres favne havde bamserne skilte med det demokratiske budskab: »Vi går ind for ytringsfrihed«.
Bamserne faldt så at sige ikke i god jord hos Lukasjenko, der forleden anklagede de svenske diplomater for at have samarbejdet med reklamebureauet. Sverige har afvist anklagerne.
Den svenske diplomat Olof Skoog, der leder de udenrigspolitiske forhandlinger i EU, sagde efter fredagens møde ifølge nyhedsbureauet Reuters, at striden ikke blot er mellem Hviderusland og Sverige.
- Striden påvirker EUs samlede relationer til Hviderusland. Der vil blive sendt et klart budskab til alle hviderussiske ambassadører i Europa i løbet af de kommende dage, som vil udtrykke fuld solidaritet med svenskerne i denne konflikt, sagde han.
Hviderusland skader med EU imod sig i denne sag deres i forvejen anspændte forhold til unionen.
Tidligere på året sanktionerede EU-landene nemlig yderligere Europas sidste diktatur, som Hviderusland bliver betegnet, for at bryde basale menneskerettigheder.
Senest blev to hviderussiske journalister for eksempel anholdt og fik bøder for at lade sig fotografere med nogle af de svenske bamser.
De nuværende sanktioner mod Hviderusland omfatter ud over våbenembargo også visumforbud og forbud mod Lukasjenko og en række forretningsmænd med forbindelser til præsidenten om indrejse og at drive forretning i EU.
Efter bamseinvasionen i juli fyrede Lukasjenko de to øverstkommanderende generaler i luftvåbnet, luftforsvaret og grænsesikkerheden, fordi han mente, at de havde forsømt deres opgave om at sikre landets nationale sikkerhed.
Præsidenten har været ved magten i 18 år og er dermed Europas længst siddende statsoverhoved.