Vild med dans-holdet er nu komplet, oplyser TV 2 i en pressemeddelelse.
Flere navne er tidligere blevet offentliggjort og nu har TV 2 sat navne på de sidste. Der er tale om stationens egen vejrvært Sara Maria Mærkedahl, standupkomiker Thomas Wivel, modeskaber Erik Brandt og skuespillerne Besir Zeciri og Johannes Nymark.
- Vild med dans er en enestående chance, og jeg glæder mig til at komme i topform. Jeg har et vinderinstinkt og giver ikke op. Det bliver en morsom udfordring, som jeg vil bruge til at genopbygge mig selv efter en hård periode i mit liv, hvor jeg har været ked af det, siger modeskaber Erik Brandt, der gik på danseskole som lille.
- Det var jo en måde at møde pigerne på, men det var altså ikke her, jeg fik mit første kys, siger modeskaberen ifølge pressemeddelelsen fra TV 2.
Tidligere er Helge Vammen, elitegymnast, Tine Rasmussen, badminton, Astrid Krag, politiker, Paprika Steen, skuespiller, Line Kruuse, skuespiller, Ditte Ylva Olsen, skuespiller og rapperen USO blevet præsenteret.
De sidste par mødte hinanden for mindre end et døgn siden, og hermed er årets 12 nydansere altså på plads til ’Vild med dans’. Foruden ti professionelle dansere, som seerne kender fra tidligere sæsoner, er der også to debutanter - de kvindelige professionelle dansere Vivi Siggaard og Jenna Bagge, oplyser TV 2.
Der er premiere på Vild med dans fredag 12. september kl. 20.00.