Enhedslisten har sat navne på medlemmerne af partiets nye hovedbestyrelse.
25 personer er blevet valgt ind, efter 385 delegerede har sat i alt 4.284 krydser. Blandt de valgte er folketingsmedlemmerne Stine Brix, Pernille Skipper og Per Clausen. Han kom ind med 157 stemmer.
Ifølge Clausen går den enighed, der har været på årsmødet, på at gå benhårdt til regeringen, igen i den nyvalgte hovedbestyrelse.
- Jeg mener, det valg, der har været her, meget godt udtrykker den kontinuitet, der er i Enhedslisten. Det er et udtryk for, at den enighed, der har været på årsmødet, også genfinder sig i hovedbestyrelsen, siger han til Berlingske Nyhedsbureau umiddelbart efter offentliggørelsen af valgresultatet.
Blandt de valgte er også to personer, der i forbindelse med godkendelsen af den seneste finanslov undlod at stemme, men det gør ikke nødvendigvis forhandlingssituationen hårdere, mener Per Clausen.
- Det bliver under alle omstændigheder nogle hårde forhandlinger, uanset om folk stemte for eller undlod at stemme ved sidste finanslov. Efter min opfattelse udtrykker den samlede hovedbestyrelse den samme holdning, som den gamle hovedbestyrelse havde, siger han og tilføjer:
- Det bliver den samme hårde linje over for regeringen, som vi har fremlagt ved det her årsmøde. Det er der 100 procent opbakning til, og det vil vi fastholde, siger han.
Spørgsmål: Er der risiko for, at I kommer til at stemme nej til en finanslov, sådan som situationen er nu?
- Det afhænger fuldstændig af, hvad der kommer til at ske i foråret, og hvad der kommer til at ske i finansloven, siger han.
Spørgsmål: I skal arbejde for at kompensere summen af de forringelser, som regeringen vedtager uden jer. Hvordan vil I gøre det?
- Det vil vi diskutere i hovedbestyrelsen, når vi kender resultatet af forårets forhandlinger.
Flest stemmer fik Christine Lundgaard fra Vesterbro, der sikrede sig 190 stemmer. Næstflest stemmer fik Pernille Skipper med 172 stemmer. Tidligere folketingsmedlem Line Barfod sikrede sig med 165 stemmer tredjeflest stemmer.