FRANKRIG: Det er fem tunge drenge, som USA snart får i sin varetægt. En af dem skulle angiveligt stå bag en terrorist-træningslejr, en anden var tilsyneladende leverandør af materiel til terrorhandlinger, og desuden er der mistænkte hjælpere for den tidligere al-Qaeda-leder Osama bin Laden i flokken af terrorister, som nu bliver udleveret til USA.

Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol i Strasbourg har netop besluttet, at de fem terrormistænke mænd skal overdrages fra Storbritannien til USA, fortæller BBC.

- Vi vil arbejde på at sikre, at de pågældende personer bliver overgivet til de amerikanske myndigheder så hurtigt som muligt, siger en talsmand for det britiske indenrigsministerium ifølge TV-stationen.

USA har ventet længe på at få de fem udleveret, blandt andet fordi mændene har kæmpet imod udleveringen. De har argumenteret for, at de vil bliver udsat for umenneskelig behandling i USA, men det har menneskerettighedsdomstolen nu endeligt afvist, og udleveringen forventes af ske inden for få uger. Her vil de fem blive retsforfulgt.