En snigskytte fra den britiske specielenhed SAS – Special Air Service – dræbte 5 jihadister med blot tre skud, da de forlod en bombefabrik nær den Irakiske by Mosul. Tre af de fem formodes at være selvmordsbombere.
Det britiske medie Mirror skriver, at fem jihadister forlod bombefabrikken iført store frakker i det varme vejr – hvilket er et tegn på, at de bærer bombeveste.
Da snigskytten løftede sin riffel og affyrede det første skud fra sit skjul godt 800 meter, skabte det en eksplosion.
Projektilet borede sig ind i brystet på jihadisten, hvilket angiveligt forårsaget, at hans bombevest eksploderede. Mirror skriver, at eksplosionen dræbte to IS-sikkerhedsvagter, der eskorterede de tre formodede selvmordsbombere.
De to resterende selvmordsbombere mistede livet, da SAS-snigskytten tog sigte og affyrede skud nummer to og tre. Snigskyttens andet skud ramte målet i hovedet, mens det tredje skud dræbte den sidste af de fem IS-krigere, da vedkommende forsøgte at flygte tilbage mod bombefabrikken.
Engelske Expressen har snakket med en kontakt fra militæret, der fortæller, at det var en klassisk SAS-mission:
»Det er en klassisk SAS-mission. For omtrent tre uger siden fik efterforskerne informationer om, at der lå en bombefabrik tæt på byen. Med blot tre skud har specialstyrken potentielt reddet hundredvis af liv,« udtaler kilden til Mirror.
Mirror skriver at en anden britisk snigskytte - ligeledes fra specialenheden SAS - tilbage i august reddede en far og hans søn, da snihskytten skød den bøddel, som skulle til at tage livet af dem. Bødlen blev skudt på 1000 meters afstand, netop som han skulle til at halshugge faderen og sønnen.