Nanni tabte i opgøret med færingen Jógvan

X Factor er tilbage. Med pomp, pragt, kæmpe sceneshow og nye stjerner. Og ikke mindst tændte, kække dommere.

Det var en flot debutaften for liveshowene i DR1s store seersucces X Factor, hvis deltagere i år er stærkere end nogensinde. Og dommerne var da også tændt og klar på en ny runde.

»Jeg er top-erigeret! Så er vi i gang,« sagde dommeren Thomas Blachmann i slutningen af en vanligt lang monolog.

Showet startede med en stilsikker optræden af de unge favoritter, 16-årige Tannaz, der med sin rolige, men magtfulde stemme satte tonen for årets første liveshow.

Generelt var det de unge sangeres aften, hvor også 15-årige Emilie og Baraa høstede store roser hos dommerne. Ungdomskategorien er på forhånd blevet udskreget som favoritter til at vinde den endelige finale.

En finale, der fredag afteni øvrigt blev annonceret, skal afholdes i Boxen i Herning, hvor sidste års finale også blev afholdt.

En anden af de store favoritter, den færøske indie-rocker Jógvan, imponerede også med sin modne og rå version af Jeff Buckleys ’Forget Her’.

Randrusianeren Nanni, der har begejstret dommerne med sin hæse soul-stemme, havde døjet med stemmeproblemer og måske lagt sin sangstil for meget om. I hvert fald brændte den 26-årige alenemor ikke igennem på samme måde som tidligere, og dommerne Remee og Thomas Blachmann kvitterede med velment kritik.

Sidstnævnte dommers gruppekategori er af mange blevet regnet som programmets underdogs og forhåndfavoritter til en tidlig exit. Men hverken seniorerne Finn & Rie, nostalgikerne Ivarsson, Bang & Neumann eller de vel smarte Citybois faldt som frygtet igennem X Factors lysende scene.

Da showets skulle finde sin afgørelse, var det med to af Lina Rafns voksne solister i rampelyset.

Til sidst trak den ikke længere så hæse Nanni det korteste strå i duellen med færingen Jógvan og røg ud af konkurrencen.