Elafgifter er en god forretning for den danske stat, skriver Jyllands-Posten.

Over de seneste fem år er elregningen i en typisk husstand steget med 875 kroner - og det betyder, at den årlige regning derfor ender på 5.038 kroner. Årsagen til afgiftsstigningen skyldes ifølge avisen, at skiftende skatteministre har øget elafgifterne med 21 procent.

I Foreningen for Slutbrugere af Energi (FSE), der tæller op mod 50 af Danmarks største elforbrugende koncerner som Banedanmark, Dansk Supermarked og Aalborg Portland, møder afgiftstigningen hård kritik.

- Man bemyndiger bare en minister til at dreje på nogle knapper, og så kommer der penge i kassen. Det er helt tåbeligt, siger Steen Vohlander, der er formand i FSE.

Han betegner elafgifterne som »en malkeko«, som politikerne vender sig imod, når der opstår huller i statskassen.

Også Dansk Energi er kritiske over for de høje elafgifter.

- Afgiftsstigningerne skyldes, at det først og fremmest er lette penge. I en almindelig husstand løber elregningen måske op i 8.000-10.000 kr. Hvis man øger elafgifterne en smule, er det ikke noget, som folk opdager. Kun de færreste læser jo, hvad der står på elregningen. Dermed bliver afgiften usynlig for folk, forklarer administrerende direktør i Dansk Energi, Lars Aagaard til Jyllands-Posten.

Danmark lægger sig klart i spidsen som det land i verden, hvor elprisen er højest for private husstande. Det viser nye tal fra det Internationale Energi Agentur (IEA). IEA oplyser, at private elkunder i Danmark i gennemsnit betalte 1,99 kroner pr. kilowatt-time sidste år.

Det er det dobbelte af, hvad nordmændene og finnerne betaler.

BNB