Ekstra sikkerhed i Ringe
Midtfyns Festival har strammet op på sikkerheden og tegner til at blive en stor succes. "Men det er svært at være rigtig glad," siger festivalleder Nina Færgemann.
Midtfyns Festival har strammet op på sikkerheden og tegner til at blive en stor succes. "Men det er svært at være rigtig glad," siger festivalleder Nina Færgemann.
Allerede søndag morgen, dagen efter den tragiske dødsulykke med otte omkomne ved Roskilde Festival, stod et par tusinde klar til at erobre Midtfyns Festival. Og her fem dage efter gør festivalens leder Nina Færgemann status over sin oplevelse af katastrofen.
"Jeg blev ringet op lørdag morgen kl. 5.30 af Roskilde Festivals sikkerhedschef - som også er vores. Det var jo rædselsfuldt, et enormt chok, og da jeg havde sat mig ind i situationen, tog jeg til Roskilde," fortæller en stadig tydeligt rystet festivalchef.
"Selvom alt tegner godt herovre, er det svært at være rigtig glad. Men når det er sagt, så tror jeg ikke, det samme kan ske på Midtfyn. Vi har vagter mellem publikum, der beder dem passe på, vi har kun halvdelen af publikumstallet på samme areal som i Roskilde, og så har vores festival et andet temperament og en anden musikstil," siger hun - og har også et par trøstende ord til kollega Leif Skov i Roskilde.
"Det er forfærdeligt, at han kom i den situation, men, jeg synes, han traf den rigtige beslutning om at lade festivalen fortsætte. De unge mennesker, der har oplevet sådan noget, kan kun få bearbejdet det ved at blive der og få snakket sammen. Det er vigtigt, det ved jeg af erfaring," siger festivalchefen, der to gange har prøvet pludseligt at miste en mand.
Hun vil ikke holde en decideret mindehøjtidelighed for de døde, men inden den store Rockscene åbner i morgen kl. 17 med Gnags, vil folk blive bedt om at holde et minuts stilhed. Og fra scenen vil der lyde en opfordring til folk om at passe ekstra godt på sig selv og hinanden. Og så håber festivalchefen, at den tragiske ulykke kan bruges konstruktivt, så man kan blive enige om ens sikkerhedsregler, næste gang Europas 22 største festivalledere mødes.
Sikkerheden i Ringe er gennemgået en ekstra gang. Ekstra sikkerhedsfolk er sat på, der er kommet en ekstra nødudgang ved Rockscenen, og storskærmen vil vise beskeder om, at man skal følge instruktionerne, hvis man bliver bedt om at rykke tilbage.
I går var der allerede ankommet 9.000, hvilket er mere end normalt, og festivalen har ikke fået henvendelser overhovedet fra bekymrede deltagere eller forældre.
"Folk hygger sig og er glade, men forhåbentlig har de i baghovedet, hvad der skete i Roskilde, og der er nok ikke så mange, der vil helt op foran til koncerterne," siger Nina Færgemann.
Midtfyns-gæsterne kan se frem til, at den 25. festival på marken i Ringe bliver med festivalens hidtil flotteste og mest aktuelle musikprogram. 75 bands og solister med Tom Jones, Macy Gray, Eurythmics, Texas, Angie Stone, Skunk Anansie, Counting Crows og Moby i front vil diske op med lækkerier for øregangen.
Herhjemmefra kommer bl.a. Kashmir, Marie Frank, TV2, Johnny Madsen, Henning Stærk og et længe ventet comeback fra Sort Sol, der varmer op i dag på Forbrændingen i Albertslund og i morgen på Stars i Vordingborg.
Der er solgt 20.000 billetter, og billetsalget lukker ved 35.000. Eneste programændring er, at Die Toten Hosen har meldt afbud pga. forsangerens knæskade, og de afløses af Fury In The Slaughterhouse.