Det kan ende grueligt galt, hvis ikke computersystemerne i de nye IC4-tog bliver underkastet en grundig undersøgelse.

Det kan nemlig meget vel være computersystemerne i de stærkt forsinkede og skandaleramte tog, der er skyld i de bremseproblemer, der p.t. holder togene i garagen. Sådan lyder advarslen fra Erik Frøkjær, lektor på Datalogisk institut på Københavns Universitet og specialist i offentlige virksomheders køb af store it-systemer. Han ser gerne, at der nedsættes et ekspertudvalg, der skal undersøge systemerne. Det oplyser TV 2 Nyhederne.


Erik Frøkjær vurderer, at IC4-togenes computersystemer er decideret farlige.

- Jeg underbygger det på, at tre sikkerhedskritiske delsystemer på IC4-toget har fået konstateret fejl. Det er sammenkoblingen af togene, det er problemer omkring de alarmer, der bliver sendt til lokoførerne, og så er det altså problemer omkring bremsecomputeren, siger han.

Havarikommissionen undersøger i øjeblikket bremseproblemerne og har foreløbigt vurderet, at problemerne skyldes fedtede skinner. Det på trods af, at der ikke er blevet konstateret glatte skinner i nogen af de konkrete tilfælde, hvor der har været problemer med bremserne.

Erik Frøkjær opfordrer til, at et uvildigt ekspertudvalg gransker computersystemet helt ned i programmeringskoderne.

- Man er nødt til at gå ind i koderne, se hvordan koden spiller sammen med materielsystemerne og afdække, hvor der er potentielt risiko for, at det kan gå galt. Det kan jo ende i, at et IC4-tog brager ind i et andet tog, og det vil altså sige, at vi ikke bare har en ulykke, men en katastrofe, siger Erik Frøkjær til TV2 Nyhederne.

Opfordringen får en positiv modtagelse på Christiansborg, hvor både Venstre, Enhedslisten og Dansk Folkeparti vil se på sagen.