Efterlyst tidligere dømt for grov vold med våben
Den efterlyste Kristian Heilmann har været kendt af politiet i mange år og er flere gange dømt for grov vold med våben indblandet.
Den efterlyste Kristian Heilmann har været kendt af politiet i mange år og er flere gange dømt for grov vold med våben indblandet.
Politiet har nu løftet lidt af sløret for, hvilken slags person, Kristian Heilmann, der er mistænkt for at have dræbt pædagogen Judy Meiniche Simonsen, er.
Det viser sig, at han har taget navneforandring op til flere gange i løbet af sit 39-årige liv og tidligere har heddet både Kristian Andersen og Jan Andersen.
- Han har været kendt af politiet i mange år. Han har befundet sig i mange arrester og på mange institutioner, og derfor har han også et netværk, han nu kan kontakte, fortæller politiinspektør Ole Henriksen fra Midt- og Vestjyllands Politi.
Spørgsmålet er så, hvor mange af Kristian Heilmanns kriminelle kontakter, der har lyst til at huse en formodet drabsmand.
- Jeg kan have mine tvivl. Han kan forsøge sig mange steder, og i givet fald vil han kunne få en enkelt overnatning her og der, men omvendt bliver det snart hverdag, hvilket betyder, at han selv skal ud og skaffe sig penge til blandt andet mad, påpeger Ole Henriksen.
ER SIKKERHEDEN PÅ BLÅKÆRGÅRD FOR DÅRLIG? DELTAG I DEBATTEN UNDER ARTIKLEN
Ifølge politiinspektøren har Kristian Heilmann ikke nogen nævneværdig formue.
- Han er nødt til at skaffe sig nogle penge på den ene eller anden måde, og derfor kan man frygte, at han vil begå ny kriminalitet, siger politiinspektøren.
Ole Henriksen fortæller, at Kristian Heilmann tidligere er dømt for flere tilfælde af grov vold, og at der har været anvendt våben i de pågældende sager.
- Og når han så nu bliver sat i forbindelse med et drab, er der ligesom hurtigt en rød tråd i det. Det er også derfor, at vi formoder, at han er farlig, og at man derfor skal holde sig fra ham, advarer politiinspektøren.
Op til drabet har Kristian Heilmann ikke været anset som farlig, idet han blev medicineret, men efter at han nu er efterlyst, er situationen ændret.
- Det er netop medicinen, der indtil nu har gjort ham håndterbar, og når han ikke er på den, bliver han sværere at håndtere. Vi har også en mistanke om, at han færdes i misbrugskredse for at skaffe sig stoffer, fortæller Ole Henriksen.