SCHWEIZ: Det kommer til at tage mindst seks måneder at få kontrol med udbruddet af den dødelige ebola-virus i Vestafrika, siger den internationale formand for Læger uden Grænser, Joanne Lui.

»Situationen bliver værre, og bevæger sig hurtigere, end vi kan nå at handle,« siger Joanne Lui i en tale i Geneve fredag. Det skriver BBC.

Hun sagde også, at selvom Guinea var det oprindelige epicenter for virussen, så spreder den sig nu langsommere der, mens andre lande - især Liberia - nu er nødt til at være organisationens fokus.

»Hvis vi ikke får stabiliseret Liberia, så vil vi aldrig få stabiliseret regionen,« siger Joanne Lui.Et af de andre lande, der er ramt, er Sierra Leone. Her har præsidenten, Ernest Bai Koroma, fredag bedt verdenssundhedsorganisationen WHO om at øge sit beredskab mod ebola-virussen, der stadig griber om sig i det vestafrikanske land. Ernest Bai Koroma har mistet 348 af sine landsmænd til virussen, skriver Reuters.

»Jeg har lige opfordret dem (WHO) til at øge deres beredskab, fordi vi nu er, hvor vi er. Vi har brug for et mere robust beredskab på grund af sygdommens karakter, og hvordan den påvirker os,« sagde præsidenten på et pressemøde i Sierra Leones hovedstad Freetown ifølge Reuters.

WHO erkender da også, at ebolaepidemien i Vestafrika er værre end først antaget.

Ifølge dem er antallet af sygdomsramte og døde »voldsomt underdrevet«. Dødstallet fra det, der har vist sig at være det værste udbrud af ebola nogensinde, lød onsdag på 1069 ud af de 1975, som menes at være smittet. De fleste tilfælde er fundet i Guinea, Sierra Leone og Liberia, men der har også været fire dødsfald i Nigeria.