Sådan lyder svadaen fra de politiske ledere til statsminsterens første tale i det nye år.

Fælles for de politiske meldinger er, at de savnede visioner fra statsministeren.

Et syvtal

"Nyrup har ladet sig diktere af højrefløjens dagsorden om indvandrene. Det er trist at Pia Kjærsgaard skal sætte dagsorden for en nytårstale. Det er en meget kortsigtet tale. Hans løsningsmodeller på indvandrerproblematikken holder ikke. Jeg savner i høj grad det statsmandsagtige og visionerne om udviklingen af Danmark de kommende år. Derfor kan talen ikke få mere end et syv-tal," siger Holger K. Nielsen (SF).

Varm luft

Også Venstres Anders Fogh Rasmussen er stærkt kritisk:

"Det er en gang varm luft. Der er ingen konkrete udspil. Det er tydeligt at Nyrup har pantsat sin politiske handlefrihed hos Det radikale Venstre. Et parti der har opbakning fra mindre end hver 20. danske vælger," fastslår Venstre-lederen.

Et femtal

Den konservative Bendt Bendtsen konstaterer, at statsminsterens tale minder om en stor gang selvros, hvor han viger undenom problemerne:

"Al snakken om hugenotterne, de polske roepiger, de hollandske bønder og de tyske bygningshåndværkere hjælper ikke på dagens problemer med de fremmede. Der kommer for mange ind i Danmark. Det skal vi have løst. Men det giver Nyrup ikke noget svar på. Det er en typisk ideforladt tale uden løsninger. Nyrup dumper med et fem-tal," lyder dommen fra Bendt Bendtsen.

Han får 03

Fra Dansk Folkepartis Pia Kjærsgaard er opfordringen klar:

"Nyrup burde følge Boris Jeltsins eksempel. Gå af. Nyrup anviser ingen løsninger. Det er ordskvalder og hensigtserklæringer. Hans bemærkninger om danskernes misforståede tolerance ovefor de fremmede falder direkte tilbage på ham selv. Han har jo ikke selv taget fat på problemerne. Det gør han fortsat ikke. Og det er hans og regeringens store problem," understreger Pia Kjærsgaard, og giver talen karakteren 03.

Et nital

Lidt mere trøst er der fra kommunikationsrådgiver Henrik Byager:

"Det er en tale til et 9-tal. Nyrups dilemma er, at han måske nok vil lade tankerne løbe, men han er fanget af de store aktuelle problemer som regeringen og Socialdemokratiet har med indvandrer-politikken. Derfor har han været nødt til at tage fat på det i talen. Derfor vil han selvfølgelig blive kritiseret for at falde på knæ for folkestemningen til fordel for det mere visionære ved et årtusindeskifte. Derfor bliver det en mere minut-til-minut-politik-tale. Nyrup har nogle problemer her-og-nu. Dem skal nytårstalen være begyndelsen til en løsning på," vurdere Henrik Byager.