Ligesom Agnetha er den mandlige halvdel af ABBA, Björn Ulvaeus og Benny Andersson, også snart klar med et nyt studiealbum.

De otte nye svensksprogede sange stammer fra musicalen ’Hjälp Sökes’. Og hvis alt går efter planen, vil cd’en, hvor sangene synges af folk som Magnus Roosman og Sofia Pekkari, være på gaden i slutningen af april.

Når Björn og Benny skrev og udsendte nye sange i 70’erne og 80’erne, stod fans fra hele verden på nakken af hinanden for at flå pladerne ned fra hylderne.

Men ’Hjälp Sökes’ forventes kun at sælge beskedent. Og dét passer de to svenske eks-popstjerner helt fint.

Tilfreds med lidt

Efter at have solgt over 425 millioner ABBA-album på verdensplan er Björn og Benny nemlig forlængst blevet milliardærer. Og i dag laver de to venner lige præcis det liv, der passer dem bedst.

Således vil Benny Andersson 18. juli igen drage på landevejen, hvor han sammen med sit 16-mands ’Benny Anderssons Orkester’ (BAO) vil spille nye og gamle sange. Sammen med Ulveaus er Benny også i fuld gang med at skrive nye sange til BAOs juleplade.

Samtidig koncentrerer Björn Ulveaus sig om det nye ABBA-museum, der efter planen åbner i Stockholm 7. maj.

Og hver gang endnu et land ønsker at opsætte sin egen version af ABBA-musicalen ’Mamma Mia’, er Björn Ulveaus på pletten.

Ligesom da Meryl Streep ønskede at spille filmhovedrollen, vil perfektionistiske Björn nemlig sikre sig, at de medvirkende har den påkrævede ’ABBA-magi’.