Drabsdømt fængslet for røveri
Drabsdømt fængslet for røveri
Drabsdømt fængslet for røveri
En 50-årig mand blev lørdag i Københavns Dommervagt fængslet for 27 dage, sigtet for et røveri torsdag mod Arbejdernes Landsbank på Nørrebrogade i København.
Manden truede sig med en pumpgun til 40.000 kr., hvorefter han flygtede fra banken i en lille grøn bil. Under flugten ramte bilen tilsyneladende en trafik-chikane, og bilen blev så skadet, at den ikke kunnne køre længere.
Den 50-årige efterlod bilen, våbnet og en del af udbyttet, men fredag eftermiddag blev han anholdt, efter at det lykkedes politiet at identificere ham, fordi han ikke var maskeret under røveriet.
Han begik røveriet, efter at han var udeblevet fra juleorlov fra fængslet. Han blev i 1992 idømt 16 års fængsel for jalousidrab.
/ritzau/