I et interview kunne manden, der blev dømt for at have slået Meredith Kercher ihjel, torsdag aften berette om grusomme detaljer i forbindelse med det voldsomme mord, og hvordan han havde skrevet på væggen med hendes blod.
Manden, Rudy Guede, var blot 20 år, da han skulle have begået sin forbrydelse, som han senere hen skulle få 16 år bag tremmer for.
Han er i dag den eneste af de tre personer, som oprindeligt blev dømt for mordet på den 21-årige studine fra London.
De to andre, Meredith Kerchers amerikanske veninder, Amanda Knox og hendes daværende kæreste, Raffaele Sollecito, blev ligesom Rudy Guede dømt for forbrydelsen, men frikendt igen i 2011 ved en ankesag.
Voldsom kritik af sagsforløbet fik imidlertid den italienske højesteret til at beslutte, at sagen skulle gøres om, og den 27. marts 2015 fik de begge Højesterettens ord for, de var uskyldige i sagen.
Meredith Kercher blev i 2007 fundet halvnøgen i en seng, dolket 40 gange og med halsen skåret over i Perugia, Italien. Ifølge anklagerne skulle det have været en sexleg sted mellem Meredith Kercher, Amanda Knox, Raffaele Sollecito og Rudy Guede, som endte blodigt, da Meredith Kercher nægtede at deltage.
Skrev på væggen med hendes blod
I gårsdagens interview med den italienske tv-station Rai holdt den nu 28-årige dømte mand dog fast i sin uskyld og sagde, at »retfærdigheden ikke var sket fyldest« efter mordet på Meredith Kercher, skriver Mirror.
Ifølge ham befandt han sig i badeværelset, da han pludselig hørte et »hjerteskærende skrig«.
»I samme øjeblik ser jeg Meredith ligge på gulvet i en oøl af blod. Jeg søger ud på badeværelset og tager et håndklæde med mig til at stoppe blødningen fra hendes hals. Derefter tog jeg endnu et, og derefter endnu et igen. Det var et forfærdeligt øjeblik. Man prøver bare på at gøre, hvad man kan,« fortalte han fra fængslet.
Rudy Guede havde flere makabre detaljer om, hvordan de sidste minutter af Meredith Kerchers liv var gået:
»Hun prøvede at fortælle mig noget. Jeg måtte bruge hendes blod til at stave det ud på væggen i forsøget på at forstå hende. Jeg blev overvældet af frygt,« fortalte han og fastholdt, at de egentlige bagmænd var de to frikendte i sagen, Amanda Knox og Raffaele Sollecito.
Efter sin endelige frikendelse tog Amanda Knox hjem til USA, hvorefter hun udgav sine erindringer, som hun tjente 4 mio. dollars på.
Raffaele Sollecito bor i Italien og har planer om at starte et software-firma, hvis første planlagte projekt er en app, der skal minde og ære døde.