Ole Stephensen blev først opmærksom på det, mens selve programmet blev sendt. 33-årige Henrik Thalund deltog i et kort indslag, hvor han skulle tilberede en romantisk middag, som udsendelsens par kunne vinde.

"Vi er kede af det, men vi blev altså for sent opmærksomme på det. Havde vi vidst det på forhånd, mener jeg ikke, det skulle have været bragt. Eller vi ville i hvert fald have gjort opmærksom på det ved programmets start," siger Jarl Friis Mikkelsen.

Danmarks Radio, som køber programmerne af Skandinavisk Film Kompagni, undskylder indslaget.

"Vi beklager dybt over for de efterladte. Men vi har simpelt hen ikke været opmærksom på det. Udsendelserne er optaget for et stykke tid siden, og ingen i redaktionen har åbenbart koblet de to ting:

de tragiske drab i Sydafrika og vores program. Det er i hvert fald ikke et spørgsmål, som vi i chefredaktionen har haft mulighed for at tage stilling til," siger DR1s programchef Jørgen Ramskov.

Navnene på de to myrdede kokke blev offentliggjort på nyhedsbureauet Ritzau fredag og flere aviser, heriblandt B.T., bragte lørdag fotos og navnene på de to.

"Hvis vi havde været opmærksom på det, ville vi have bragt en af de andre "Hjælp vi skal giftes-udsendelser", som er forproduceret - og siden ville vi have klippet indslaget ud med den romantiske middag, når det program skulle bringes. Det er helt klart," siger Jørgen Ramskov.