Tre drenge på henholdsvis 15, 16 og 18 år er mandag aften blevet varetægtsfængslet i foreløbigt fire uger frem til den 16. april, skriver bt.dk.

Selv om politiet sigter drengene for manddrab, besluttede dommeren i sin fængslingskendelse foreløbig ’kun’ at tage stilling til, at der er begrundet mistanke om, at de to ældste udøvede særlig grov vold med døden til følge.

For den 15-åriges vedkommende vurderer dommeren, at der er begrundet mistanke om, at han også havde forsæt til vold, fordi han holdt vagt uden for den 72-åriges bolig, mens den dødelige mishandling med golfkølle og knytnæver fandt sted.

På grund af drengenes unge alder besluttede dommeren, at den 15-årige og den 16-årige skal varetægtsfængsles i surrogat på en sikret institution.

Den 72-årige blev fundet søndag morgen i en blodpøl i sit hjem.

BNB