To mandlige homoseksuelle amatørskuespillere fra Nyborg bør ifølge anklager ved Fyns Politi Peter Nygaard-Hansen dømmes til fængsel i henholdsvis 10 år og seks et halvt år for omfattende seksuelt misbrug af otte mindreårige drenge.

I dag falder der dom mod dem ved Retten i Svendborg.

De to mænd, som er 31 og 21 år og danner par privat, misbrugte ifølge anklageskriftet de otte drenge i alderen ni til 14 år over en periode fra 2009 til 2015. Den 31-årige er hovedtiltalt og står ifølge anklageskriftet bag de fleste af overgrebene, mens andre er foregået dels individuelt med drengene, dels hvor en af de mindreårige er blevet taget med i parrets dobbeltseng.

Det skete, ifølge den 21-åriges forklaring i et tidligere retsmøde, i forsøget på at sætte nyt liv i bøsseparrets lettere skrantende sexliv.

Overgrebene omfatter mange tilfælde af anale samlejer, oralsex og blufærdighedskrænkelse.

Mens anklagemyndigheden kræver meget lange fængselsstraffe til de to tiltalte, har forsvarerne Klaus Ewald og Troels Maglegaard procederet for henholdsvis tre års fængsel til den 31-årige og en betinget fængselsdom på halvandet år samt krav om sexologisk behandling til den 21-årige.

De to mænd er amatørskuespillere i Nyborg og har blandt andet i en årrække optrådt i flere forestillinger på friluftsscenen Nyborg Voldspil og ved teatergruppen Fidus.

De erkender begge seksuelt samkvem med de mindreårige drenge men har sagen igennem fastholdt, at alt skete frivilligt. De har forklaret, at særligt én af drengene, som i begyndelsen var blot 11 år, ligefrem tiggede om at have sex med dem.

Den hovedtiltalte 31-årige har ifølge anklageren vundet de senere misbrugte børns tillid ved, at han har leget med dem og snakket med dem om deres seksualitet, hvilket anklagemyndigheden betragter som en skærpende omstændighed.

Der falder dom klokken 14.