Det er en ulv, som har dræbt 11 får ved Skærbæk i Vestjylland.

DNA-spor viser, at det er en ulv, som har dræbt adskillige får i Vestjylland.

Det vækker bekymring for egnens børn hos fåreavler Aase Svendsen, efter at Naturstyrelsens dna-prøver har vist, at det er en ulv, som har dræbt dyrene. Fårene blev alle fundet dræbt med bid i struben og bag det ene forben. Nogle blev fundet på hendes mark i begyndelsen af august, andre senere hen på naboernes marker.

- Når ulven kan tage får på 80 kg så kan man være bekymret for naboens børn, når de går rundt på markvejene. Ulvene er måske flotte i Zoologisk Have, men at møde dem på en markvej vil ikke være rart, siger Aase Svendsen, som har godt 800 får og lam.

- Vi frygter, at den ikke er på gennemrejse, og den har måske været her længe. For eksempel var hunden fornylig meget urolig om natten, ligesom en kvieflok var brudt ud af en indhegning, det plejer de ikke, så måske har den jagtet dem, siger hun.

Aase Svendsen har to æsler og to alpakaer (medlem af lama-familien, red.) til at holde vagt mod ræven, men nu overvejer hun at finde specielle hunderacer, som kan tackle ulven.

Biolog Hans Erik Svart fortæller ifølge Naturstyrelsen, at det endnu er for tidligt at fastslå, om det er nye ulve, eller en af de tre han-ulve, som opholdt sig i Midtjylland tidligere på året.

- Ulve kan uden problemer tilbagelægge hundredvis af kilometer om dagen, så en ulv kan hurtigt komme fra Midtjylland til Vadehavet, hvor der er fundet to ulvedræbte får, siger han.

Husdyrejere, der mister husdyr på grund af ulv, kan blive kompenseret for deres tab, oplyser Naturstyrelsen.