Den radikale politiker, Lone Dybkjær, har gennem mange år været aktiv i Skleroseforeningen, og det har betydet meget for foreningen, siger direktør Mette Bryde Lind.

- Lone Dybkjær har stillet op til en del af vore arrangementer, hvor hun ofte har holdt åbningstalen. Tænk at det travle menneske har givet sig tid til det. Det kræver trods alt, at man tænker over sit budskab og sætter sig ned og forbereder sig. 

Min datter har sclerose, og som pårørende er det helt naturligt for mig at støtte foreningen. Det er et meget vigtigt stykke arbejde, der skal gøres i sclerosesagen, og jeg finder det utroligt, at der er brug for så stor en privat indsats, som Scleroseforeningen yder. Men det har altså vist sig at være nødvendigt. Den indsats vil jeg gerne støtte.