Med BT PLUS får du:
- Det betyder krisen i eurozonen for Danmark og danskerne
- Guide: Kan en låneomlægning betale sig for dig?
- Det fejler Sydeuropa:
BT PLUS anbefaler også:
Test: Her er de mest driftsikre biler
Guide: Sådan trækker du Cimber-billetten fra i skat
GUIDE: Er du sexafhængig?
Grækenland
Et valg har sendt Grækenland ud i totalt kaos. Det vil formentlig ikke lykkes at danne en ny regering – og dermed skal der udskrives nyvalg (17. juni). Reelt vurderes, at Grækenland forlader euro-samarbejdet og går bankerot – med hvad deraf følger af dramatiske begivenheder for grækerne.
Ifølge Henrik Drusebjerg, har de fleste investorer mm. indregnet det scenario, men det vil have stor psykologisk betydning for udviklingen i Europa. ’For når en har forladt den fælles valuta, så er der åbnet for ballet. Og når der er en – så er der to – og hvad vil der så ske’, siger seniorstrategen.
Frankrig
Valget af Francois Hollande til præsident har sendt chokbølger igennem Europa. Socialisten vil skrotte Nicolas Sarkozys økonomiske stramninger, men et er valgløfter – et andet hverdagen.
Ifølge Drusebjerg, skal Hollande nok falde ind i fodslaget.
- Fakta er, at han overtager en økonomi, der er forgældet, og han er bundet på hænder og fødder. Han vil rette ind – og dernede snakker man ikke om løftebrud’, smiler analytikeren fra Nordea.
Spanien
Landet er forgældet, plages af massearbejdsløshed, og bankerne skranter endog voldsomt grundet en kollapset ejendomssektor. Det har betydet yderligere kapitalflugt – og manglende mulighed for at holde de lovede budgetter. Men regeringen har allerede gennemført og varslet skrappe tiltag, og flere vil følge.
- Det handler i virkeligheden meget om tillid – og Spanien bevæger sig altså i den rigtige retning, om end langsommere end planlagt’, mener Henrik Drusebjerg.
Italien
Som de øvrige sydeuropæiske lande er Italien voldsomt plaget af gæld, men samtidig er den enkelte gennemsnitsfamilie i støvlelandet blandt de rigeste i Europa med en gennemsnitsformue på 350.000 euro.
- I Italien er det et spørgsmål om skattefars effektivitet – og reformer’, forudser Drusebjerg.
Portugal
Portugal er det næst-skrøbeligste land i euro-zonen, men landet bevæger sig i den rigtige retning.
- Tillid er den afgørende parameter, og fortsætter landet processen, så skal det nok gå. Men det er en meget skrøbelig proces, selv om der ikke er gået græske tilstande i den’, konkluderer Drusebjerg.
Irland
Et hårdført folk på en ø i Atlanterhavet har lært opskriften og er via hårdt arbejde og massive reformer på vej i den rigtige retning, fastslår Henrik Drusebjerg.
Bankerne
Banksektoren i Europa er massivt plaget – og i denne måned ryger mere end 100 af Europas største banker en tur gennem ratingbureauet Moody’s vridemaskine. Det betyder formentlig voldsom nedgradering – og en yderligere skærpelse af Europas krise – i hvert fald på det psykologiske plan – der ofte styrer markederne.
Kilde: Henrik Drusebjerg, seniorstrateg Nordea.