Over 700.000 er i tvivl om, hvor krydset skal sættes. Dem vil både Thorning og Løkke have fat i – uden at skræmme kernevælgerne. Valgkampens sidste dage bliver en benhård kamp om at holde vælgerne i folden og samtidig tiltrække de danskere, der stadig er i tvivl om, hvor deres kryds skal sættes.

707.000 danskere er fortsat i tvivl om, hvad de skal stemme. Det viser Berlingske Barometers seneste opgørelse fra i går. Dem skal partierne forsøge at kapre. Men samtidig må de ikke skræmme deres egne vælgere væk, og det er den altoverskyggende opgave de sidste tre dage, inden det hele bliver afgjort på torsdag.

Det forklarer tidligere spindoktorer fra rød og blå blok.

Læs også:

»Begge statsministerkandidater forsøger at trække tvivlerne til sig, uden at det skubber nogen af deres egne vælgere væk. Det er det, der kommer til at afgøre valget,« siger Anders Frandsen, der er tidligere spindoktor for de konservative ministre Charlotte Sahl-Madsen og Connie Hedegaard.

De ombestemmer sig

Han bliver bakket op af Henrik Kjerrumgaard, der indtil september 2014 var spindoktor for den radikale leder Margrethe Vestager.

Læs også:

»Antallet af tvivlere falder mod slutningen af en valgkamp, men undersøgelser har vist, at der er mange, der ombestemmer sig igen de sidste 72 timer. Det betyder, at der er en helt specifik opgave i den sidste del af valgkampen, og det er at fastholde de mennesker, der har besluttet sig for at stemme på én,« siger Henrik Kjerrumgaard, der i dag arbejder som rådgiver i kommunikationsbureauet White Cloud, som har været med til at lave Radikale Venstres valgkampagne.

Læs også:

Henrik Kjerrumgaard forklarer med baggrund i sine seks år i De Radikales maskinrum, hvordan partierne med næb og kløer vil forsøge at holde på de vælgere, der har tænkt sig at stemme på deres parti.

»Det næste par dage kommer politikerne til at besøge de steder i landet, hvor de ved, deres vælgere er.

De Radikale vil eksempelvis koncentrere sig om de større byer,« siger han og uddyber, at partierne forsøger at gøre det samme på internettet.

Bruger cookies

»I forhold til de mennesker, der tidligere har klikket på et reklamebanner fra Venstres hjemmeside, vil man sørge for, at næste gang, de besøger bt.dk, så ser de igen et banner fra Venstre. Det er det, man bruger cookies til,« forklarer han.

Læs også:

Anders Frandsen nævner konkrete eksempler på politiske udspil i valgkampen, der sigter på at ramme både egne vælgere og den store gruppe af tvivlere.

»Helle Thorning-Schmidt har meldt ud, at hun vil frede boligskatterne, fordi det er noget, der bekymrer hendes egne vælgere, ligesom de også bekymrer de blå vælgere og tvivlerne,« siger han og fortsætter: »Lars Løkke har forsøgt at ramme bredt med et fælles EU-kritisk udspil fra blå blok, og det samme forsøger han med sin nye udmelding om nye trepartsforhandlinger med lønmodtagerne og arbejdsgiverne.

Han forsøger at hente tvivlerne fra begge sider uden at ødelægge det billede, han allerede har bygget op om, at det skal kunne betale sig at arbejde,« siger Anders Frandsen, der i dag arbejder som direktør for Public Affairs hos kommunikationsbureauet RudPedersen.