Den amerikanske, verdensomspændende nyhedskanal CNN har skabt overskrifter over store dele af USA. Det sker, efter kanalen afviser at sende en 30 sekunder lang reklame for Donald Trumps genvalg - i reklamen bliver CNNs vært Wolf Blitzer sammen med andre journalister fra medier som ABS og CBS kaldt for 'fake news'.
Reklamen, som CNN nægter at vise i deres sendeflade, skal ifølge New York Times være en 30 sekunder hyldest til Donald Trumps første 100 dage som præsident.
Det havde CNN umiddelbart ikke noget problem med. Men der hvor problemet opstår, er i en del af reklamen, hvor ordene 'fake news' som grafik bliver highlightet i forbindelse med, at man ser forskellige amerikanske journalister.
En af de journalister, som bliver kaldt 'fake news', er CNNs egen profilerede vært Wolf Blitzer - der har været en stor del af den politiske dækning på kanalen gennem en årrække.
Også journalister fra MSNBC, PBS, ABC og CBS får i reklamen prædikatet 'fake news'. Og den del vil CNN ikke have på deres sendeflade.
På Twitter forklarer tv-kanalen, hvorfor man har valgt at afvise reklamen. Det gør de med en meddelelse i et billede til et tweet. I meddelelsen, som er blevet retweetet mere end 24.000 gange, står der:
'CNN bad om, at annoncøren fjernede falsk grafik, som siger, at mainstream medier er 'fake news'. Mainstream medier er ikke fake news, og derfor er reklamen falsk. Ifølge vores politik på området vil den kun blive accepteret, hvis grafikken bliver slettet. Det er fakta.'
CNNs afvisning af reklamen har betydet en voldsom reaktion fra Trump-lejren. Direktøren for Trumps kampagne-komite, Michael Glassner, kalder beslutningen 'censur, ganske enkelt'.
I en udtalelse, som New York Times bringer, siger Glassner:
»Ved at afvise vores reklame, beviser CNN, at de støtter censur og er forudindtaget og frygter meninger, der ikke stemmer overens med deres. Præsident Trumps loyale støtter kender sandheden: Mainstream medier vildleder, fejlguider, bedrager og distraherer.«
Reklamen er som nævnt en hyldest til Donald Trump, og det bliver blandt andet nævnt, at USA sjældent har oplevet så stor succes som under Trump. Herefter nævnes en række påståede succeser, som Donald Trump har haft de første 100 dage som præsident.
Det er ikke første gang, Donald Trump og bagland har angrebet CNN og andre mainstream medier for at være fake news. Det er blandt andet sket fra Trumps egen mund under et pressemøde - hvor en CNN-journalist blev afbrudt af præsidenten og kaldt for 'fake news'.
