Et af de mest klassiske derbyopgør endte som lidt af en fuser, da Manchester-holdene United og City ikke kunne få hul på bylden.

Alt var ellers lagt an til et ægte brag på United hjemmebane Old Trafford, men storholdene levede aldrig rigtig op til forventningerne.

De første 45 minutter blev en chancefattig forestilling, hvor både United og City syntes uskarpe og ude af stand til at få strikket nogle gode forsøg sammen. Der var således ikke nogen store chancer i kampen, indtil slutningen af halvlegen, hvor ivorianske Yaya Touré steg til vejrs og headede tæt forbi David De Geas United-bur. Derfor var alt stadig lige, da de to rivaliserende storhold gik til pause.

I anden halvleg var billedet nogenlunde det samme, men med United som det mest dominerende hold. Problemet for de røde djævle var bare, at de igen og igen løb ind i Citys lyseblå forsvarsmur, personificeret ved kaptajn Vincent Kompany og sommerindkøbet Nicolás Otamendi. Wayne Rooney, der lørdag kunne fejre sin 30-års fødselsdag, og hans 11 år yngre angrebskollega Anthony Martial prøvede og prøvede, men chancerne blev sjældent rigtig farlige.

I de sidste ti minutter blev der dog åbnet lidt op i opgøret, og særligt United kunne godt være kommet foran. Først var det indskiftede Jesse Lingard, der smækkede bolden på overliggeren, og lidt senere var det Chris Smalling, der kun blev holdt fra scoringstavlen af Joe Harts kattereflekser på stregen.

Det hele endte derfor 0-0. City genindtager med ét point fra søndagens kampe igen Premier Leagues førsteplads, som Arsenal havde vikarieret på siden lørdag.